Śpiewy w zamku

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 11.11.2018 22:45

Tarnobrzeżanie tłumnie przybyli do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, by śpiewem uczcić Święto Niepodległości.

Śpiewy w zamku Śpiewali dorośli i mali Marta Woynarowska /Foto Gość

Tradycją stało się już, że z okazji świąt narodowych - 3 Maja i 11 Listopada w zamku tarnowskich w Dzikowie organizowane jest „Patriotyczne karaoke”.

- Cieszę się bardzo, że aż tak liczne grono tarnobrzeżan zechciało przyjąć nasze zaproszenie. Dzisiaj od rana cała Polska jest rozśpiewana. Także i my, w Tarnobrzegu, śpiewaliśmy dzisiaj już wielokrotnie, zarówno nasz hymn narodowy jak i „Rotę”, drugi niepisany hymn - mówił Tadeusz Zych, dyrektor MHMT. - Mamy zwyczaj w naszym muzeum spotykać się na wspólnym śpiewaniu przy okazji dwóch świąt narodowych oraz w okresie bożonarodzeniowym, kiedy razem kolędujemy.

Tadeusz Zych, wyjaśniając narodziny pomysłu organizowania „Patriotycznego karaoke”, zwrócił uwagę na, miniony, a stanowiący ważny element scalający polskie rodziny i jednocześnie uczący patriotyzmu, zwyczaj wspólnego śpiewania w rodzinnych domach.

- Pieśni i piosenki towarzyszyły Polakom we wszystkich najważniejszych dziejowych chwilach. Chcielibyśmy, aby nasze dzisiejsze spotkanie było muzyczną wędrówką po 100 latach historii Polski. Każde wydarzenie w dziejach ojczyzny miało swoją pieśń lub piosenkę, która słowami i muzyką dodawała nadziei oraz sił. Była także elementem walki o przetrwanie. Znaczenie słowa doceniał, o czym my w Tarnobrzegu dobrze wiemy, Władysław Jasiński „Jędruś”, wydając podziemne pismo „Odwet”. Uważał słowo za równorzędny zbrojnemu oręż walki. Mając to na uwadze, dzisiaj swoim śpiewem będziemy oddawać hołd wszystkim bohaterom, a przede wszystkim naszej ojczyźnie - podkreślił dyrektor muzeum.

W programie dzisiejszego karaoke znalazły się najpopularniejsze piosenki żołnierskie, legionowe, stanowiące żelazny repertuar wielu spotkań. Uczestnicy mogli korzystać z wydrukowanych śpiewników lub z tekstu wyświetlanego na ekranie. Za fortepianem zasiadła, jak zawsze, niestrudzona i fantastyczna Anna Pintal.

Z okazji dzisiejszego święta, każdy mógł zwiedzić otwartą niedawno w muzeum wystawę "Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej".