100 lat Niepodległej

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 11.11.2018 20:12

Jak diecezja długa i szeroka hucznie świętowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 11 listopada
Biało - czerwono było wszędzie
Andrzej Capiga /Foto Gość

Uroczysta Msza św. w bazylice konkatedralnej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. płk. Szczepan Madoń oraz odsłonięcie obelisku Stulecia Niepodległości (dar mieszkańców) to najważniejsze punkty obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Stalowej Woli.

- Modlimy się za dziś i jutro naszego narodu. Byśmy mieli odwagę bronić suwerenności ojczyzny niosąc pokój i życzliwość - powiedział ks. Edward Madej, proboszcz parafii MBKP w Stalowej Woli.

Było też VI Ognisku Patriotyzmu wokół którego mieszkańcy zaśpiewali najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Wspierały ich zespoły artystyczne z Miejskiego Domu Kultury: Grupa Wokalna „Pałacyk Michala”, Chór „Lasowiacy” oraz Kapela Podwórkowa „Rozwadów”.

Ponad 2 tys. osób wzięło natomiast udział w Narodowym Bieg Stulecia Alejami JPII, w tym około 300 w biegu głównym na 5 km. Wśród najmłodszych biegaczy zwyciężyli Milenka i Bartek.

- To już 26. Bieg Niepodległości, ale w tym roku jest on szczególny ze względu na 100. rocznicę odzyskania wolności. Jest też rekordowy jeżeli chodzi o frekwencję. Szczególnie cieszy duża liczba dzieci - powiedział Stanisława Anioł, prezes Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria”, organizatora biegu.

Uroczystości dopełniła harcerska gra miejska „Bieg po Niepodległą”, żołnierska defilada na placu im. J. Piłsudskiego, Apel Pamięci oraz „Lekcja śpiewania” poprowadzona przez krakowskich artystów Teatru „Loch Camelot”.

W Nisku z kolei przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty przed Tablicą Katyńską i Tablicą Żołnierzy AK. Przed Pomnikiem Wdzięczności natomiast odbył się Apel Poległych oraz część artystyczna przygotowana przez zespoły z NCK „Sokół”.

Jubileuszową galą w Domu Kultury 11 listopada uczczono natomiast w Rudniku nad Sanem. Odbył się tam także Rudnicki Bieg Niepodległości. W Pysznicy zaraz po Mszy św. przy kościele parafialnym poświęcono krzyż i pamiątkową tablicę.

Pomniki zaś z okazji 100 - letniej rocznicy odzyskania niepodległości odsłonięto w Radomyślu nad Sanem, Zbydniowie i w Ulanowie. Ten w Ulanowie, zatytułowany „Najwspanialszy Dziadek - Piłsudski” to dar słynnego rzeźbiarza rodem z tego miasta Andrzej Pityńskiego.

TAGI: