Śpiewaj dla Niepodległej

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 10.11.2018 22:21

Pod takim hasłem odbyła się III edycja festiwalu piosenki patriotyczno-religijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Śpiewaj dla Niepodległej Schola z Chmielowa ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Jednym z celów działalności KSM jest kształtowanie dojrzałej postawy patriotycznej i religijnej wśród młodych. Stąd pomysł na organizację naszego festiwalu, w którym każdy może zaprezentować talenty, a po drugie - wyrazić swoją miłość do ojczyzny. Tegoroczny festiwal przebiegał pod hasłem: "Śpiewaj dla Niepodległej". Chcieliśmy w ten sposób uczcić obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas prezentacji każdy uczestnik mógł wykonać utwór patriotyczny i religijny - mówił Damian Warchoł, prezes KSM Diecezji Sandomierskiej.

Spotkanie młodych artystów rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, której przewodniczył ks. Damian Zieliński, asystent diecezjalny KSM. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali księża asystenci parafialnych oddziałów stowarzyszenia. W homilii ks. Zieliński odwołał się do hasła KSM: "Służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów". - Służba jest wpisana w zawołanie naszego stowarzyszenia i realizujemy ją w pełni oddanym sercem Bogu i ludzkimi siłami ojczyźnie. Nasza obecność tutaj jest wyrazem miłości do Chrystusa i postawy patriotycznej wobec Polski - mówił kaznodzieja. Parafrazując słowa poety, że "ojczyzna to taka kraina, która się w sercu zaczyna", ks. Zieliński podkreślił, że choć młodzi pochodzą z wielu parafii, jednak wezwani są do budowania wspólnego dobra ojczyzny i służenia jej swoimi talentami. Działania te muszą mieć zawsze religijny fundament.

Po Mszy św. część artystyczna festiwalu odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie młodzi artyści prezentowali przygotowane utwory. Na scenie zaprezentowało się 12 zespołów wokalno-muzycznych i 17 solistów. Łącznie wystąpiły 132 osoby. Pośród zgłoszonych do festiwalu były także osoby spoza diecezji.

Młodzi prezentowali utwory patriotyczne w oryginalnej aranżacji, a także w mocno uwspółcześnionej adaptacji. Uczestników oceniało jury, biorąc pod uwagę wartość wokalną i ekspresyjną wykonania utworu.

- Zdecydowaliśmy się wystąpić z całym zespołem parafialnym, który w liturgii pełni funkcje scholi, ale także bierzemy udział w różnych przeglądach artystycznych. Niełatwo było wybrać dwa utwory, bo w naszym repertuarze jest ich sporo. Myślę, że możemy być zadowolone z występu, ale liczy się także wspólne spotkanie ludzi młodych, żyjących naprawdę wielkimi wartościami patriotycznymi - podkreślała Karolina Krasa.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dylom i upominek, zaś najlepsi z każdej kategorii - cenne nagrody.

W kategorii "zespoły" zostali wyróżnieni: I miejsce - schola z Chmielowa, II miejsce - Jedyni Tacy, zespół z Tuszowa Narodowego, III miejsce - Rosa, schola z Ćmielowa. W kategorii "soliści" wyróżnienia przypadły dla: I miejsce - Szymon Dul., II miejsce - Emilia Bielecka., III miejsce - Wiktoria Krawczyk.

Nagrodę publiczności otrzymała schola Ad Gloriam Dei z Kunowa.

- Bardzo się cieszę, że tak wielu chętnych przybyło na tegoroczny festiwal, co potwierdza, że jest on potrzebny. Zapraszamy już za rok na kolejne spotkanie muzyczno-religijno-patriotyczne, podczas którego będziemy mieli okazję wzbogacić się wspólnym spotkaniem i wymienić doświadczeniami podejmowanych działań w naszych parafiach - podsumował ks. Zieliński.