Powrót Sokoła

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 07.11.2018 13:22

Firma z Nowosielca wyremontuje zabytkowy, ponadstuletni budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Rozwadów Rozwadów
W 2020 roku ten budynek zmieni się nie do poznania
Andrzej Capiga /Foto Gość

Za ponad 2,5 mln złotych, w tym 1,8 mln to unijne wsparcie, rozwadowski „Sokół” zmieni się nie do poznania. Pierwsze efekty będą widoczne już na początku 2020 roku.

W „Sokole”, który będzie filią Miejskiego Domu Kultury, na parterze będzie sala widowiska, szatnie i toalety. Piętro wyżej - sala muzyczna z dźwiękoszczelnymi drzwiami oraz teatralna. Na balkonie - stanowisko multimedialne dla akustyka, oświetleniowca, kinooperatora. Na strychu natomiast - sala historyczna poświęcona historii Rozwadowa i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Rozwadów   Rozwadów
Sala widowiskowa "Sokoła" dziś...
Andrzej Capiga /Foto Gość
W dobudowanej części powstanie zaś sala fitness lub bawialnia dla dzieci. Obok - parking rowerowy oraz niewielki parking samochodowy. Odnowiona będzie także kamienna figura Sokoła na szczycie budynku oraz Matki Bożej Niepokalanej w narożniku budynku.

Rozwadów   Rozwadów
...i po remoncie
UM Stalowa Wola

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” prężenie działało nie tylko w Rozwadowie, ale też w Nisku, Tarnobrzegu i Machowie.

- Były to też bardzo prężne ośrodki, gdzie skupiało się całe patriotyczne i kulturalne życie. Rozwadowski „Sokół” blisko współpracował z Niskiem i Tarnobrzegiem. Szczególną uwagę trzeba natomiast zwrócić na Machów, gdzie gniazdo powstało w wiejskim środowisko, a nie w mieście. To były rzadkie przypadki. Podobna inicjatywa zrodziła się w Radomyślu nad Sanem, ale nie rozwinęła się wobec dużej konkurencji innych organizacji - powiedziała Aneta Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Po II wojnie światowej wszystkie sokole gniazda odgórnie zostały zlikwidowane, mimo iż w Nisku, Tarnobrzegu i Rozwadowie byli członkowie towarzystwa próbowali wskrzesić „Sokoła”.