Rekordowa liczba uczestników

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 07.11.2018 16:07

W Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu odbył się już VIII Miejski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.

Rekordowa liczba uczestników Martyna Gregorczyk, Natalia Ura ze swym nauczycielem Wojciechem Kawą Marta Woynarowska /Foto Gość

Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Jury, w składzie: Elżbieta Chruściel, Beata Wiśniewska, Wioletta Burdzy i Mariusz Ryś, stanęło zatem przed niełatwym zadaniem. Występowali soliści z akompaniamentem lub korzystający z odtwarzanego podkładu muzycznego oraz chóry i zespoły wokalno-instrumentalne.

- Poziom nas nie zaskoczył, obserwujemy bowiem stały jego wzrost. Na występ w konkursie decydują się uczniowie świadomi swych możliwości muzycznych i wokalnych. Tu nie ma osób przypadkowych. Wiele z nich pobiera profesjonalne lekcje śpiewu, co słychać w wyćwiczonym głosie oraz ładnym, świadomym ruchu scenicznym - mówiła Elżbieta Chruściel, przewodnicząca jury, wieloletni nauczyciel akademicki, specjalista emisji głosu.

Uczestnicy oceniani byli w dwóch grupach wiekowych - szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi oraz szkoły średnie.

W grupie młodszej pierwsze miejsce przypadło Natalii Urze i Martynie Gregorczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4, którym na klawiszach akompaniował Wojciech Kawa, nauczyciel muzyki. Drugie miejsce zajęła Gabriela Konefał z SP nr 9, trzecie - Klaudia Kaca z Katolickiej SP im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, wyróżnienie zaś otrzymała Marlena Grzesik również z sandomierskiej KSP.

W grupie starszej jury najwyżej oceniło występ Natalii Ciecierskiej z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Drugie miejsce przyznało Emilii Bryle z ZS im. ks. Stanisława Staszica, trzecie natomiast Magdalenie Krzyżek z I SLO im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Dwa wyróżnienia przypadły Joanna Koziarz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 oraz Patrycji Wilk i Michałowi Chmielowcowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

- Przede wszystkim ocenialiśmy interpretacje, zaangażowanie, oddanie klimatu i naturalnie muzykalność oraz warunki głosowe. Bardzo pozytywnie oceniliśmy odpowiedni dobór repertuaru do konwencji konkursu, czyli, używając szkolnego polonistycznego określenia, była pełna zgodność treści z tematem – dodała z uśmiechem Elżbieta Chruściel. - Nie było przypadkowych piosenek. Wysłuchaliśmy i bardzo popularne, i na prawdę mało znane piosenki. Chcę jeszcze podzielić się jednym spostrzeżeniem, już nie dotyczącym występujących, ale uczniów zajmujących widownię. Otóż z panem Mariuszem Rysiem zauważyliśmy panujące wśród nich skupienie, uważne słuchanie kolejnych prezentacji na scenie. Najlepiej oddawała to panująca cisza.

Dumy ze swych zwycięskich uczennic nie krył Wojciech Kawa, podkreślając jednocześnie, iż duża w tym zasługa ich samych oraz Anny Pintal, uczącej dziewczynki śpiewu w Studiu Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

- Zdecydowaliśmy się na piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Mury”, która może nie jest typowym patriotycznym utworem, niemniej już na dobre weszła do kanonu utworów historycznych. Przyznam, że zdawałem sobie sprawę, iż tekst może być dla dziewcząt trudny w odbiorze. Dlatego pracowaliśmy nad nim już pod koniec minionego roku szkolnego. Teraz ją odświeżyliśmy, bardziej do niej dorośliśmy i jak widać udało się ją doskonale zinterpretować, co zauważyło i doceniło jury konkursu - cieszył się Wojciech Kawa.

Również szczęśliwe zwyciężczynie wyjawiły, że miały obawy czy poradzą sobie z utworem Jacka Kaczmarskiego.

- Kiedy pierwszy raz ją usłyszałam bałam się, że nie damy sobie z nią radę, ale gdy zaczęłyśmy coraz intensywniej nad nią pracować, okazało się, iż nie jest aż taka trudna - mówiła Martyna Gregorczyk. - Ja z kolei słyszałam ją już dawno temu i nawet kiedyś miała znaleźć się wśród śpiewanych przeze mnie utworów. Jednak do dzisiaj nie wykonywałam jej na żadnym konkursie. Pracę nad nią nie zaliczam do trudnych, była to tylko kwestia wyćwiczenia tekstu i głosów - dodała Natalia Ura. - Poza tym zawsze łatwiej śpiewa się w duecie, bo można liczyć na wsparcie koleżanki i fajnie pokombinować coś z głosami.

Pierwsza edycja Miejskiego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbyła się w 2010 r.

- Nasza szkoła brała udział w projekcie Comenius, w ramach którego powstał pomysł, by uczcić 11 Listopada polskimi pieśniami patriotycznymi - wyjaśniała Małgorzata Sobowiec, nauczycielka w ZS im. ks. Stanisława Staszica, organizatora konkursu.

- A ponieważ nasza młodzież, jak i wszystkich szkół w Tarnobrzegu, jest niezwykle zdolna, postanowiłyśmy to pokazać, uzewnętrznić tkwiące w niej talenty - uzupełniła Małgorzata Mycek, nauczyciel języka niemieckiego.

- Zaskoczyło nas zainteresowanie tegoroczną edycją, bo w sumie wysłuchaliśmy aż 28 występów. Bardzo liczna była grupa starsza, czyli uczniów szkół średnich - mówiła Małgorzata Sobowiec. - Z pewnością odegrała tu niebagatelną rolę obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. To była dodatkowa motywacja - zauważyła Małgorzata Mycek.

Laureaci oprócz dyplomów otrzymali bony na zakupy w sieci sklepów drogeryjnych.