Srebrne biegi

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

dodane 27.09.2018 15:43

XXV Memoriał Lekkoatletyczny im. Bronisława Gancarza, uczestnika olimpiady w Berlinie w 1936 r., rozegrano w Rudniku nad Sanem.

Srebrne biegi Pobiegło w nim 136 zawodników Andrzej Capiga /Foto Gość

Bronisław Gancarz był maratończykiem, trzykrotnym mistrzem Polski na tym dystansie, a później nauczycielem wychowania fizycznego. Jego imię nosi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem. Tam też odbyły się lekkoatletyczne zawody, w których wzięło udział 136 młodych sportowców, głównie młodzież szkolna z rudnickiej gminy i Niska.

Zawodnicy ścigali się na dystansach 600, 800, 1000, 1200 m oraz w Biegu Memoriałowym na 3000 m. W poszczególnych kategoriach wiekowych swoje biegi wygrali: Wiktoria Król, Oliwier Łomotowski, Aleksandra Konior, Daniel Król, Oliwia Gut, Dawid Reichert, Klaudia Szczerbaty i Wiktor Powęska.

W biegu głównym rywalizować mógł każdy. Na metę najszybciej przybiegł Piotr Sadło, tuż za nim była Małgorzata Siembia, a trzeci na mecie zameldował się Nikodem Sikora. Nagrody zwycięzcom wręczył Piotr Potocki, dyrektor MOSiR w Rudniku nad Sanem.

Memoriał poprzedziła wizyta sportowców i burmistrza Rudnika Waldemara Grochowskiego na cmentarzu komunalnym i złożenie kwiatów na grobie B. Gancarza, który zmarł w 1960 roku. Od młodzieńczych lat interesował się sportem, zwłaszcza piłką nożną i siatkówką. Był też zawodnikiem Strzeleckiego Klubu Sportowego Orzeł w Rudniku, gdzie uprawiał biegi. Po maturze studiował na Politechnice Lwowskiej i jednocześnie był członkiem Klubu Sportowego Pogoń.

Organizatorami memoriału byli MOSIR oraz UKS Orlik w Rudniku nad Sanem.


Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Sandomierskiego" nr 40 na 6 października.