V Forum Pszczelarskie

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

dodane 21.09.2018 14:25

W tym roku wzięło w nim udział 300 zainteresowanych tematem pszczelarzy, naukowców i weterynarzy.

Forum Pszczelarskie Forum Pszczelarskie
Miody z pasieki Marka Olszowego z Lasek w gminie Bojanów
Andrzej Capiga /Foto Gość

W stalowowolskiej siedzibie Politechniki Rzeszowskiej, gdzie odbyło się forum, które co roku przebiega pod hasłem „Stalowa pszczoła nie istnieje”, jego uczestnicy wysłuchali interesujących wykładów dotyczących między innymi właściwości leczniczych miodu (prof. Bogdan Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu), bioróżnorodności pszczelich pożytków (dr hab. Zbigniew Kołtowski z Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach) czy jakości pszczelego wosku (dr Ewa Waś z Instytut Ogrodnictwa, Zakład Pszczelnictwa w Puławach).

- Dzięki poruszanej podczas konferencji tematyce dotyczącej szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół, forum pszczelarskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na przestrzeni zaledwie czterech lat stało się dużym wydarzeniem o charakterze ponadregionalnym, w którym cyklicznie uczestniczy kilkaset osób z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego - przekonywał Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

O ile konferencja oraz wystawa były adresowane głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący V Forum Pszczelarskiemu kiermasz, zainteresował przede wszystkim mieszkańców miasta.

- Kiermasz to znakomita okazja, aby odwiedzić stoiska, spróbować a także kupić smaczne, naturalne miody z lokalnych pasiek, ale też inne wyroby pszczele - dodał Grzegorz Janiec, Naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim starostwie powiatowym, który odpowiadał za organizację V Forum Pszczelarskiego.

Forum towarzyszyła wystawa sprzętu pszczelarskiego i preparatów weterynaryjnych.

Organizatorami V Pszczelarskiego Forum byli: powiat stalowowolski, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, podkarpacki wojewódzki lekarze weterynarii, Rada Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Przemyślu, a także Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.