Ab urbe condita

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 13.09.2018 13:33

- W tym roku świętujemy 425-lecie Tarnobrzega, dlatego tegoroczna gra miejska w całości poświęcona jest miastu - mówi Monika Kazimierska-Partyka.

Ab urbe condita Przy kordegradzie na uczestników oczekiwali przedstawiciele Tarnobrzeskiej Chorągwi Rycerskiej "Leliwa" Marta Woynarowska /Foto Gość

Szósta edycja tarnobrzeskiej gry miejskiej przebiegała pod hasłem „Ab urbe condita”. - Mamy rocznicę lokacji Tarnobrzega, dlatego tytuł i zadania czekające na uczestników sięgną aż do początków miasta, czyli od jego założenia - wyjaśnia Mariola Świąder, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 10, wcześniej zaś w Gimnazjum nr 3, która wspólnie z Moniką Kazimierską-Partyką od początku jest koordynatorką gry miejskiej.

Uczestnicy musieli odwiedzić miejsca związane z ważnymi wydarzeniami w dziejach miasta, z wybitnymi i zasłużonymi dla niego postaciami. Zadania były dostosowane do poszczególnych grup wiekowych, łatwiejsze dla uczniów szkół podstawowych, nieco trudniejsze dla klas gimnazjalnych i najtrudniejsze dla młodzieży ponadgimnazjalnej. W tym roku organizatorzy zrezygnowali przy ocenianiu z kryterium czasowego i liczyła się tylko punktacja zdobyta za rozwiązane zadania.

Wśród szkół podstawowych poziom był tak wyrównany, że aż trzy drużyny musiały stanąć do dogrywki. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła SP nr 9, drugie - Katolicka Szkoła Podstawowa, trzecie zaś przypadło SP nr 7. W kategorii oddziałów gimnazjalnych najwięcej punktów zdobyli uczniowie reprezentujący SP nr 10, ich wyższość musiała uznać ekipa z SP nr 4. Wśród szkół średnich pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Szkół im. ks. Staszica, drugie - Liceum Ogólnokształcącemu im. Mikołaja Kopernika, na trzecim uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

- Drużyny odbyły podróż w czasie, podczas której musiały „pokonać dystans” od XVI do XX wieku poruszając się po Tarnobrzegu niczym po planszy do gry - zauważa z uśmiechem Monika Kazimierska-Partyka. - Do zaliczenia mieli sześć punktów, gdzie oczekiwali na nich agenci, którzy zadawali pytania dotyczące danego miejsca lub osoby związanej z nim.

Jeden z nich usytuowany był przy kordegardzie w parku dzikowskim, gdzie ulokowali się przedstawiciele Tarnobrzeskiej Chorągwi Rycerskiej „Leliwa”, odziani w stroje z epoki sarmackiej.

- Uszu za błędne odpowiedzi nie obcinaliśmy, chociaż szable kilkakrotnie wyciągaliśmy z pochew - śmieje się Sławomir Partyka. - Dla wszystkich uczestników, także nauczycieli, opiekujących się drużynami, przygotowaliśmy symboliczne upominki. Jako Tarnobrzeska Chorągiew Rycerska „Leliwa” po raz pierwszy postanowiliśmy włączyć się w zabawę, bo gra miejska to nie tylko rywalizacja, edukacja, ale również doskonała zabawa.

W ramach dzisiejszych obchodów 79. rocznicy bohaterskiej śmierci kpt. Józefa Sarny na cmentarzu wojskowym o. Marek Grzelczak OP, przeor klasztoru ojców dominikanów odprawił Mszę św., w czasie której modlono się za obrońcę Tarnobrzega oraz wszystkich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r., a spoczywających na tutejszej nekropolii.