Młode talenty pod opieką Enei

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 10.09.2018 15:17

Podsumowano działania programu „Enea Akademia Talentów”. Najlepsze szkoły i uczniowie otrzymali wsparcie stypendialne.

Młode talenty pod opieką Enei Krzysztof Wójcik laureatem pierwszej edycji programu ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Na terenie Elektrowni Połaniec odbyła się konferencja, podczas której podsumowano pierwszy rok działania fundacji wspierającej młode talenty. Działania prowadzono pod hasłem: „Twoje dziecko energią dla świata”. Programowi wspierania młodych talentów patronuje firma Enea.

Grupa Enea to nie tylko wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, ale także mecenas wspierający młode talenty. – Dziś możemy podsumować pierwszą edycję progami Enei, do którego zgłosiła się grupa blisko 200 uczniów i 50 szkół, chcących zaprezentować swoje umiejętności i talenty. Po przeanalizowaniu zgłoszeń i ocenienie komisji, stypendia otrzymało 22 uczniów, zaś granty 9 placówek szkolnych – poinformował Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji ENEA.

– Program ten jest okazją do wydobywania talentów i promowania młodych uzdolnionych ludzi. Daje szansę na dalszy osobisty rozwój i poszerzenie umiejętności. Cieszymy się także, że spółka Skarbu Państwa może w ten sposób wspierać lokalną społeczność – dodał Marcin Kaczmarczyk, reprezentujący Elektrownię Połaniec.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Fundacji „Enea Akademia Talentów”, przedstawiciele spółki Enea, kuratoriów oświaty, dyrektorzy szkół oraz laureat pierwszej edycji programu.

– Początkowo nie chciałem wziąć udziału w programie, ale nalegał na mnie dziadek, który wiedział o moich osiągnięciach i ambicjach. To właśnie jego słowa zmobilizowały mnie do wysłanie, niemal w ostatnich chwili, wniosku i dokumentacji. Trzeba było dołączyć dokumenty potwierdzające osiągnięcia konkursowe czy udział w olimpiadach wiedzy. Moim dotychczasowym największym sukcesem był złoty medal na międzynarodowej wystawie wynalazków. W drugim etapie zrealizowałem film o sobie, w którym opowiedziałem o swoich zainteresowaniach i pasjach. Pokazałem moją codzienność, że lubię grać na instrumentach, w piłkę, że fascynuję się fotografią. Cieszę się, że znajdując się wśród finalistów otrzymałem stypendium, które już w części wykorzystałem na zakup keyboardu, artykułów malarskich, podręczników i przyborów do nowej szkoły. Planuję zakupić jeszcze aparat do rozwijania mojej pasji fotograficznej – mówił Krzysztof Wójcik z Połańca.

Podczas spotkania w Połańcu miejscowemu finaliście wręczono okolicznościową statuetkę i gratulowano osiągnięć w rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji.

Następnie Sławomir Krenczyk przybliżył zebranym zasady uczestnictwa w kolejnej edycji programu „Enea Akademia Talentów”. Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych (od V klasy wzwyż) i gimnazjów, którzy odznaczają się dużymi osiągnięciami i rozwijają swoje talenty w nauce, sztuce i sporcie. Wnioski oceniać będzie komisja. W drugim etapie konkursu, kandydaci muszą przygotować autoprezentację.

S. Krenczyk dodał, że w ocenie będą się liczyć innowacyjne pomysły edukacyjne oraz inne rozwiązania, zachęcające uczniów do poszerzania wiedzy i zdobywania laurów. W konkursie dla szkół, oprócz opinii komisji będą mieć również znaczenie głosy internautów.

– Nie ma nic lepszego niż inwestycja w młodych ludzi i obserwowanie tego, jak rozwijają swoje zdolności. Nasza firma pragnie wspierać ich zapał i zaangażowanie. Pieniądze, które gwarantuje program, są znaczącym elementem w rozwijaniu pasji i realizowaniu marzeń młodych ludzi – dodał S. Krenczyk.

Uczniowie indywidualni mogą ubiegać się o stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych, zaś szkoły mogą liczyć na granty w wysokości 10 tysięcy złotych.

Zgłoszenia do Akademii Talentów przyjmowane są do 15 października. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej spółki ENEA. Program Akademia Talentów obejmuje te rejony w Polsce, w których działa firma energetyczna.

Więcej informacji na stronie: www.enea.pl/pl/akademiatalentow