Baranowscy Strażnicy Ziemi

Renata Domka

dodane 30.08.2018 16:06

W Baranowie Sandomierskim odbyła się siódma edycja międzypokoleniowej imprezy „Gdzie wnuki nie mogą, Dziadkowie pomogą”.

Baranowscy Strażnicy Ziemi Wszystko było eko, nawet zabawy Renata Domka

Były tańce-zielońce, recyklingowe potwory, ekologiczne kamienice, wspólne czytanie… Tegoroczne spotkanie organizowane przez bibliotekę i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury odbyło się bowiem pod hasłem „Strażnik Ziemi”, a tematem przewodnim była ekologia i recykling.

Wszystkie gry i zabawy nawiązywały do tych zagadnień. Dzieci, a także babcie i dziadkowie bawili się na stadionie lekkoatletycznym w Baranowie Sandomierskim.

Uczestnicy wydarzenia nauczyli się tańców: wody, słońca i lasu. Mogli nawet poskakać po kałużach i wcielić się w rolę szumiących drzew. Piknik był też okazją, by nauczyć się robić gigantyczne bańki mydlane.

Mali artyści wzięli też udział w warsztatach plastycznych, w wyniku których powstały ekologiczne kamieniczki ze sklepami, parkingami, salami ćwiczeń, a nawet warsztatem samochodowym. Papierowo-recyklingowe miasteczko można oglądać na wystawie w MGOK-u.

Nie zabrakło też sportu - dzieci na czas pokonywały bardzo trudny tor przeszkód. Poradziły sobie jednak świetnie ze wszystkimi utrudnieniami. Po zawodach mogły zaś odpocząć słuchając opowieści o strażniku Ziemi. Bajkę przeczytali zastępca burmistrza Marek Barszcz oraz Ola Solarska. Lektura zakończyła się uroczystym ślubowaniem, podczas którego dzieci przyrzekły dbać o ziemię i środowisko naturalne.

Podczas mini pleneru malarskiego uczestnicy rysowali postacie Strażnika Ziemi. Materiały recyklingowe posłużyły zaś do tworzenia ekologicznych stworów. Zwykłe pudełka, zakrętki, rurki, gazety i inne materiały zamieniły się w czułki, włosy, nosy i stopy.

Dzieci, rodzice i dziadkowie wykazali się tu niezwykłą kreatywnością, a zabawa zaabsorbowała nawet zastępcę burmistrza, który razem z dziećmi stworzył sympatycznego stworka. Maluchy mogły też poszaleć na dmuchanej zjeżdżalni, było malowanie buziek, nie zabrakło słodyczy i niespodzianek.

Spotkanie było kolejnym etapem projektu realizowanego przez MGOK pod hasłem „Jestem EKO-logiczny” promującego recykling i ekologię. Piknik odbył się dzięki wsparciu burmistrza Baranowa Sandomierskiego oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także starostwa powiatowego w Tarnobrzegu, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania.