Pożegnanie wakacji

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 30.08.2018 15:28

W tym roku 45 dzieci wzięło udział w wakacyjnych zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Na zakończenie zaprezentowały swoje oryginalne prace.

Lato w bibliotece Lato w bibliotece
Urocze kosmitki
Andrzej Capiga /Foto Gość

Przez dwa miesiące dzieci tworzyły je na zajęciach plastyczno-technicznych z wykorzystaniem surowców wtórnych. Zabawa przeplatała się z nauką.

- W lipcu nasi podopieczni uczyli się o mieszkańcach oceanów. Powstawały więc prace przedstawiające ryby, kalmary czy ośmiornice. Wykonały też makietę pokazującą dno oceanu. W sierpniu natomiast wybrały się w podróż w kosmos: zbudowały rakietę, zdawały egzamin na astronautów, spotkały się z kosmitami, pojawiały się także latające spodki - wylicza Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej w MBP w Stalowej Woli.

W ramach realizowanego przez stalowowolską bibliotekę projektu pt. „Kuźnia bibliolubnych”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzieci spotkały się z Michałem Zawadką, autorem książek dla najmłodszych, który w barwny sposób pokazał im historię pisma i komunikacji. Oprócz tego biblioteka zorganizowała dzieciom zajęcia dotyczące książki fantastycznej, warsztaty robienia torby na książki oraz zabrała je do pracowni poligraficznej.

Wśród uczestników „Lata w bibliotece” były Martyna i Basia.

- To były fajne dwa miesiące. Robiliśmy różne ciekawe rzeczy na przykład wiele rysowaliśmy, malowaliśmy. Robiliśmy też ciekawe stroje - mówi Martyna.

- Mnie najbardziej podobało robienie kosmicznych strojów. Zrobiłam kosmitę wykorzystując worki na śmieci, druty, płyty i bibuły - dodaje Basia.

Zajęcia biblioteka prowadziła wspólnie z Wydziałem Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta, który to na koniec ufundował dzieciom zestawy przyborów szkolnych. Wręczał je przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj.