Docenili Lasowiaczki

Renata Domka

publikacja 19.08.2018 09:26

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki przywiózł worek nagród z ogólnopolskiego festiwalu "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.

Docenili Lasowiaczki Laureatki festiwalu Renata Domka

W tym roku już po raz 52. do Bukowiny Tatrzańskiej zjechały folklorystyczne zespoły, gawędziarze i instrumentaliści z 11 województw całej Polski, a nawet z zagranicy - z Chicago i Słowacji. Odbył się tu Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”. Lasowiaczki z sukcesami biorą w nim udział od kilkudziesięciu lat.

Tym razem najwyższą nagrodę, czyli pierwsze miejsce i Dużą Spinkę Góralską w kategorii gawędziarzy dorosłych zdobyła Barbara Sroczyńska, która zachwyciła komisję konkursową swoją opowieścią o gusłach lasowiackich. Drugie miejsce w kategorii solistów młodzieżowych zajęła z kolei Aleksandra Solarska. Zaśpiewała śpiwki pt. „Lasowiacka jo se” i „Mój wionecku rucianowy”. Z kolei Zofia Wydro została uhonorowana wyróżnieniem za śpiwki weselne w kategorii solista dorosły.

W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ok. pół tysiąca uczestników: instrumentalistów, solistów, grup śpiewaczych, gawędziarzy, starostów i drużbów weselnych oraz pytacy. Folklorystyczni artyści przez kilka dni występowali na konkursowej scenie Domu Ludowego w kategoriach dorosłych, młodzieżowych i dziecięcych. Występy oceniała komisja konkursowa składająca się z etnografów, etnologów, językoznawców pod przewodnictwem mgr Aleksandry Boguckiej.

Wyjazd Lasowiaczek na festiwal był możliwy dzięki wsparciu burmistrza Baranowa Sandomierskiego Marka Mazura, za co zespół składa serdeczne podziękowanie.