Bezpieczne wakacje, udane wakacje

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 18.06.2018 15:49

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim uczniowie z regionu tarnobrzeskiego poznawali zasady bezpiecznego wypoczynku i postępowania w sytuacjach zagrożenia.

Bezpieczne wakacje, udane wakacje Dzieci uczyły się zasad pierwszej pomocy ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Blisko osiemset dzieci wzięło udział w uczelnianym programie edukacyjnym w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego„Jestem świadomy – jestem bezpieczny”, który skierowanym był do dzieci szkolnych z regionu tarnobrzeskiego. – To kolejna edycja długofalowego programu, w którym edukujemy dzieci jak być bezpiecznym i jak nieść pomoc osobom zagrożonym. Zimą mówiliśmy o bezpieczeństwie zabaw na śniegu i lodzie, teraz cykl szkoleń obejmuje zasady bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, bezpieczeństwa nad wodą, zachowania w sytuacjach niebezpiecznych i udzielania pierwszej pomocy. O sensowności takich spotkań mówią sytuacje, w których dzieci nie tylko umieją się zachować w trudnych sytuacjach, ale także często ratują życie dorosłym. Podczas każdej edycji naszego programu przedstawiciele odpowiednich służb mówili o bezpiecznym zachowaniu, postępowaniu na wypadek zagrożenia i podstawowych sposobach udzielenia pomocy poszkodowanym – poinformował Waldemar Rams, prezes oddział podkarpackiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

W spotkaniach z dziećmi brali udział ratownicy z Wodnego Pogotowania Ratunkowego, policjanci, strażacy, żołnierze z poligonu w Nowej Dębie oraz studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu. Do udziału w programie zaproszone zostały wszystkie szkoły z terenu powiatu tarnobrzeskiego. – Letnia edycja programu realizowana jest nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego, by dzieci uczyły się postępowania ratunkowego i unikania zagrożeń w realnych warunkach – dodał W. Rams.

Podczas jednego ze szkoleń na jednym ze stanowisk dzieci uczyły się pod okiem ratownika zasad udzielania pierwszej pomocy. – Uczymy się jak sprawdzić czy osoba oddycha, jak ułożyć ją w odpowiedniej pozycji, jak zaalarmować i zawiadomić odpowiednie służby i jak ratować komuś życie – opowiadał Kamil, uczeń 4 klasy szkoły podstawowej. Dzieci uczyły się takich umiejętności na odpowiednio przygotowanych fantomach. Na innym stanowisku uczyły się zachowania na wypadek pożaru lub innych sytuacji zagrożenia. – Staram się przekazać uczniom nie tylko to, że nie mogą same rozpalać ognisk, ale także jak postępować na wypadek, gdyby się znalazły w sytuacji zagrożenia pożarowego. Uczulamy dzieci, aby także zwracały uwagę dorosłym, rodzicom i dziadkom w przypadku ich nieodpowiedniego zachowania podczas podróży czy wypoczynku. Myślę, że uwaga dziecka często chłodzi postępowania dorosłych i sprawia, że zmieniają swoje postępowanie. Dzieci mogą zapoznać się także z podstawowym sprzętem strażackim oraz przymierzyć strażackie stroje ochronne – opowiadał Henryk Ziętek, naczelnik OSP Siedleszczany.

Na kolejnym stanowisku dzieci mogły usłyszeć od policjanta o tym jak bezpiecznie spędzić czas podczas wakacji. – Wspólnie rozmawiamy o tym jak powinny spędzać czas wolny, jak unikać sytuacji niebezpiecznych związanych z korzystaniem z urządzeń elektronicznych i z Internetu. Staram się uczulić je na bezpieczne zachowanie podczas wakacyjnych wyjazdów oraz wypoczynku rodzinnego. Są to założenia policyjnego programu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Przy okazji chciałbym zaapelować do rodziców, by zwrócili szczególną uwagę na dzieci podczas wakacji. Mają one więcej wolnego czasu, nie przebywają już pod opieką nauczycieli wychowawców, dlatego ważne, by rodzice wiedzieli, co robi ich dziecko, gdy idą do pracy, gdzie i z kim przebywa, jak spędza wolny czas. Mam nadzieję, że wiele rad dzieci zapamiętają, choć widać już w nich wakacyjne rozkojarzenie - mówił st. asp. Jacek Trzeciak z Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu. Podczas szkoleń wojskowi z jednostki w Nowej Dębie uczulali maluchy na ostrożne postępowanie z przedmiotami, których nie znają lub wyglądają podejrzanie.

- Przebywanie nad Jeziorem tarnobrzeskim to doskonała okazja, aby dzieciom opowiedzieć, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Jak zachować się, gdy ktoś potrzebuje pomocy. To takie fundamentalne zasady, które często nie tylko dzieciom ratują życie, ale pomagają im pomóc osobą zagrożonym – dodał Waldemar Rams.

W nagrodę za uczestnictwo w szkoleniu uczniowie mogli wraz ze sternikiem wybrać się na rejs łodzią motorową po tarnobrzeskim jeziorze oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Program jest autorstwa Wodnego Pogotowia Ratunkowego, podmiotem realizującym jest Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu we współpracy z władzami samorządowymi Tarnobrzega i Gmin Powiatu Tarnobrzeskiego, Komendą Miejską Policji w Tarnobrzegu, Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, OSP Siedleszczany oraz ratownikami Wodnego Pogotowia Ratunkowego.