Sięgnęli do korzeni

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 13.06.2018 13:46

- Poziom prac jest tak wysoki, że z powodzeniem mogą być doskonałą promocją powiatu tarnobrzeskiego - stwierdziła Anna Żarów.

Sięgnęli do korzeni Jan Puk podczas wernisażu Marta Woynarowska /Foto Gość

W Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu interdyscyplinarnego „Powróćmy do korzenni - co nam przekazali dawni mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”. - Jest to już siódma edycja, a każda z nich, poświęcona była odrębnej tematyce, nieodzownie związanej z naszym regionem - poinformowała Anna Żarów, dyrektor BP. - Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac, w większości poświęconych konkretnym postaciom związanym z powiatem, które swoim życiem i działalnością przekazały następnym pokoleniom ważne i ponadczasowe przesłania. Bohaterami byli m.in. Stanisław Jachowicz, ks. Michał Józefczyk, Wojciech Wiącek oraz jego córka - Maria Kozłowa i wnuczka - Dorota Kozioł, Jan Słomka, Stanisław Piętak, Marian Ruzamski, Anna Rzeszut, Franciszek Kotula, Franciszek Chlebowski.

Znaczna część prac poświęcona była tradycjom i historii lasowiaków, w tym także tradycyjnej kuchni lasowiackiej.

- Prace i prezentacje są tak piękne, że warto je wykorzystywać na lekcjach w szkole, to moja prośba, czy sugestia skierowana do nauczycieli, opiekujących się laureatami konkursu - zwróciła się do obecnych na sali pedagogów Anna Żarów. - Z pewnością mogą również służyć jako doskonała promocja powiatu tarnobrzeskiego.

Nagrody wręczyli przedstawiciele władz Tarnobrzega - Anna Pekar, wiceprezydent, Dariusz Bożek, przewodniczący rady miasta i Bożena Kapuściak, jego zastępca. W kategorii prac literackich w młodszej grupie wiekowej najwyżej została oceniona Weronika Gruca ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Tarnobrzegu. Kolejne miejsca zajęły Magdalena Surowiec (SP w Skopaniu) i Oliwia Szczęch (SP nr 3 w Tarnobrzegu). W grupie starszej komisja konkursowa nagrodziła: Kamila Kulpę (SP nr 3 w Tarnobrzegu), Weronikę Gorczycę (ZSO w Grębowie) i Jana Martyniaka (I SLO w Tarnobrzegu).

W kategorii prac multimedialnych pierwsze miejsce przypadło Weronice Sałek (SP nr 3 w Nowej Dębie), kolejne zaś Emilii Zioło (SP w Furmanach), Marcie Mazur, Martynie Machale (obie z SP nr 4 w Tarnobrzegu) i Annie Paczosze (i SLO w Tarnobrzegu).

Sięgnęli do korzeni   Rozstrzygnięcie konkursu w Bibliotece Pedagogicznej Marta Woynarowska /Foto Gość

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszył wernisaż wystawy prac Jana Puka, przygotowanej z okazji 30-lecia jego pracy twórczej.

- Już w dorosłym życiu naszła mnie myśl i pragnienie, by swoje życie poszerzyć o jakąś pasję. I tak zaczęła się moja przygoda z drewnianą rzeźbą. Pierwszą moją praca był wiatrak, który powstał w latach 1985-1986. Chętnie sięgałem do dawnych zwyczajów, opierając się na opowiadaniach Wawrzyńca Maciąga, który bardzo barwnie mówił o wyglądzie starych chat, życiu codziennym - mówił Jan Puk. - Stopniowo sięgałem po coraz nowe tematy. A najchętniej robiłem zabawki, których pokaźny zbiór znajduje się w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy.

Na ekspozycji, która będzie czynna aż do września br. znalazło się kilkadziesiąt różnego rodzaju prac trześnioweskiego rzeźbiarza i regionalisty.