Dobro ponad podziałami

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 07.06.2018 15:21

O wspólne działanie na rzecz tarnobrzeskiej społeczności apelował ks. prał. Stanisław Bar.

Dobro ponad podziałami Grono laureatów "Ośmiu wspaniałych" Marta Woynarowska /Foto Gość

Msza św. w intencji miasta, sprawowana w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, rozpoczęła obchody 425. rocznicy lokacji Tarnobrzega. Eucharystię sprawowali proboszczowie tarnobrzeskich parafii. Homilię wygłosił ks. Stanisław Bar, wieloletni proboszcz wspólnoty św. Barbary, w której apelował, by mając na względzie chlubną historię miasta, wspólnie, ponad wszelkimi podziałami budować jego dobro.

- Na wzór Jezusa Chrystusa, budując teraźniejszość i przyszłość Tarnobrzega miejmy w naszym sercu miłość na miarę Jego miłości, która jest w stanie zapomnieć o sobie. Ta miłość wyrwała nas z mocy zła, z tego wszystkiego co niszczy człowieka, relacje międzyludzkie. To jest zadanie dla nas wszystkich. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której spory, nienawiść, niechęć zablokują rozwój tego miasta i jego społeczności - mówił ks. Stanisław Bar.

- Przedwojenne niesnaski zablokowały inwestycje związane z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, jakie miały tu powstać. Dzisiaj również stajemy wobec nowych zadań i nie można dopuścić, by różne spory zastopowały rozwój naszego miasta. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tak wiele dobrego dzieje się w naszym kraju, tak wiele miejscowości korzysta z dobrodziejstw, by inwestować, rozwijać się. Musimy na to dobro otworzyć się w zgodzie i miłości - przekonywał z mocą ks. S. Bar.

Druga część obchodów odbyła się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, gdzie na uroczystej sesji Rady Miasta zebrali się radni oraz liczne grono zaproszonych gości, w tym przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, ościennych gmin oraz dyrektorzy i pracownicy tarnobrzeskich urzędów, członkowie stowarzyszeń.

Otwierając obrady, przewodniczący Rady Miasta Dariusz Bożek podziękował wszystkim pracującym dla dobra miasta. - Mam świadomość, że dług za ich wkład dla tarnobrzeskiej społeczności nie będzie wszystkim spłacony. Niestety, nie zdążyliśmy - przyznał Dariusz Bożek.

Wyrazem wdzięczności były odznaczenia i przyznanie honorowych tytułów. Najwyższe miejskie odznaczenie - medal Sigillum Civis Virtuti otrzymał decyzją jego kapituły biskup senior Edward Frankowski.

Laudację na cześć ks. biskupa wygłosiła przewodnicząca kapituły Alicja Zych, która stwierdziła na początku wypowiedzi, iż chcąc ująć wszystkie dokonania bp. Frankowskiego musiałaby poświęcić na to kilka godzin.

Tytuł honorowego obywatela Tarnobrzega przypadł Włodzimierzowi Gąsiorowi, trenerowi drużyny piłkarskiej „Siarki Tarnobrzeg”.

- Z homilii ks. Stanisława szczególnie zapadły mi słowa o jedności. Jeżeli będziemy działać wspólnie, w zgodzie z Bogiem i ponad podziałami możemy osiągnąć prawdziwy sukces w mieście, klubie itd., itd. Dziękuję bardzo za wyróżnienie, jest to bowiem dla mnie wielki zaszczyt i honor - powiedział w podziękowaniu za przyznany tytuł W. Gąsior.

Podczas sesji wręczone zostały również tytułu „Zasłużony dla Tarnobrzega”, które przypadły: Teresie Żygule, Wojciechowi Koziełowi, pośmiertnie Romanowi Kulczyckiemu, Witoldowi Pyciorowi, Mariuszowi Rysiowi oraz Stanisławowi Wiąckowi.

Tradycją stała się także prezentacja grona „Ośmiu wspaniałych”, ośmiu młodych osób, będących nadzieją dla miasta i społeczeństwa. W tym roku w grupie tej znaleźli się: Bernadeta Chorzępa, Justyna Kosior, Dominika Pikus, Jagoda Stefaniak, Estera Szymczak, Julia Toś, Krzysztof Myszka oraz Piotr Paradowski.

W części artystycznej na scenie sali koncertowej zaprezentowali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.