Winnica młodych serc

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 04.06.2018 17:06

29 wykonawców zaprezentowało się podczas VIII Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijno-Patriotycznej, który odbył się w Potoczku.

Diecezjalny konkurs Diecezjalny konkurs
Śpiewa Loretta Popek ze Stalowej Woli
Andrzej Capiga /Foto Gość

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku, która w tym roku świętuje 50. lecie istnienia, śpiewali nie tylko uczniowie szkół podstawowych z diecezji sandomierskiej noszących imię Jana Pawła II, ale dodatkowo także z województwa lubelskiego, do którego ta gmina należy.

Starosta janowski Grzegorz Pyrzyna, otwierając konkurs, podkreślił, że spotykamy się w Potoczku dla Jana Pawła II w podzięce z jego wielki, 27. letni pontyfikat i za 9 pielgrzymek, które odbył do naszego kraju.

-  Dziękujemy też za pokojowe przemiany, które 29 lat temu, 4 czerwca, nastąpiły w Polsce. Wtedy to odzyskaliśmy pełną niepodległość i suwerenność - powiedział starosta.

Iwona Sulowska, katechetka w PSP im. Jana Pawła II w Potoczku, przypomniała o idei zorganizowania konkursu. - Janowi Pawłowi II ojczyzna zawsze była bliska, zawsze też czuł się w stu procentach Polakiem. Stąd więc pomysł, by odpowiedzieć na jego wezwanie, by wychowanie religijne szło w parze z patriotycznym - dodała pani Iwona.

Jurorzy konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”, w kategorii szkoły podstawowe pierwsze trzy miejsca wśród solistów przyznali Ewelina Garbacz z Woli Rzeczyckiej, Julii Mianowskiej z Koprzywnicy i Nikoli Brodzie z Gorzyc. Wśród zespołów zaś - szkołom w Pysznicy, Potoczku i Ulanowie. Aleksandra Małek z Janowa Lubelskiego, Gabriela Motyka z Gorzyc, Weronika Czajka z Potoczka i Waleria Wałaszczyk z Koprzywnicy najlepiej śpiewały zaś w grupie gimnazjalistów. Podobnie było ze szkołami z Ulanowa, Pysznicy i Potoku Wielkiego.

Konkurs poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył ks. Robert Utnik, który przywołał słowa Jana Pawła II, który nawoływał do miłości Boga i ojczyzny. - Winnicą Jezusa jest też szkoła, gdzie uprawiamy rolę młodych serc - podkreślił kaznodzieja.

Z uczestnikami konkursu spotkał się bp Krzysztof Nitkiewicz. Wyrażając uznanie dla uczestników i organizatorów przeglądu piosenki, bp Nitkiewicz zachęcił obecnych do pielęgnowania ojczystych tradycji. – W nich jest wiara, miłość do Polski i wspomnienie bohaterskich czynów naszych przodków. W takim właśnie duchu młodzi powinni dorastać do przejęcia pewnego dnia odpowiedzialności za losy kraju. Wówczas będą wiedzieli kim są i jaki skarb otrzymali. Skarb z którego trzeba czerpać i go pomnażać – mówił bp K. Nitkiewicz.

Honorowy patronat nad konkursem sprawował sprawowali ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Konkursowi towarzyszyły gry i zabawy sportowe, ponieważ był to także VII Gminny Rodzinny Dzień Dziecka.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 17 czerwca).