Mistrzowie w swojej branży

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 25.04.2018 16:10

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Sandomierzu zaprezentowali swoje umiejętności praktyczne i mocne strony szkoły branżowej.

Mistrzowie w swojej branży Mechanicy samochodowi ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Sandomierska „budowlanka” to nowoczesna szkoła dająca absolwentom szeroką perspektywę na studia oraz szybkie znalezienie dobrej pracy.

Budowlaniec, geodeta, informatyk, mechanik, sztukator, kamieniarz, fryzjer, informatyk czy fachowiec w budowie dróg i specjalista energii odnawialnych to tylko niektóre specjalności oferowane w kierunkach nauki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Sandomierzu. Od ponad pół wieku szkoła wykształciła pokolenia fachowców uznanych nie tylko na lokalnym rynku pracy, ale mistrzów w konkretnych zawodach. – Szkoły techniczne są dla najlepszych. W naszej szkole kształcimy nie tylko w przedmiotach ogólnokształcących, nasi uczniowie zdobywają wiedzę specjalistyczną w obranym przez siebie kierunku oraz - co najważniejsze - nabierają umiejętności podczas zajęć praktycznych – podkreśla pani Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor szkoły.

Podczas zorganizowanego dnia otwartego szkoły zaprezentowano czego uczy „budowlanka” i jaka jest jej oferta edukacyjna. – Chcemy pokazać uczniom gimnazjów oraz rodzicom jak wygląda kształcenie zawodowe w naszej szkole, jaką mamy bazę dydaktyczną i techniczną. Każdy może porozmawiać z nauczycielami konkretnych zawodów i zobaczyć pracownie, gdzie uczniowie zdobywają umiejętności praktyczne – dodała pani dyrektor.

W niedawno otworzonej pracowni, gdzie kształcą się przyszłe fryzjerki i stylistki, każdy mógł nie tylko zobaczyć jak projektuje się fryzury, ale wypróbować zdobyte już umiejętności przyszłych fryzjerek. Przy stanowiskach fryzjerskich można było poprosić o wyjątkowe uczesanie, położenie koloru na włosach czy też oryginalne i modne ostrzyżenie. – Szkoła kształci dopiero dwa lata w zawodzie technik usług fryzjerskich. Przekazujemy uczennicom szeroką wiedzę na temat tego, co dotyczy pielęgnacji włosów, technik fryzjerskich i nowoczesnej stylizacji. Dzięki temu mają okazję zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne, które umożliwiają założenie własnej praktyki lub zatrudnienie się w salonie fryzjerskim. Na razie w klasach są same dziewczęta, ale czekamy i na chłopców, których będziemy mogli wykształcić na mistrzów fryzjerstwa – podkreślała Małgorzata Kuśmira, nauczyciel zawodu.

Przybywający gimnazjaliści oraz pozostali goście mogli zajrzeć do szkolnych warsztatów, gdzie powstają uczniowskie rzeźby, gipsowe odlewy czy projekty nowoczesnych wnętrz mieszkań. Mogli poznać także z działaniem współczesnego, profesjonalnie wyposażonego zakładu mechaniki pojazdowej. - Uczniowie zdobywają wiadomości z zakresu budowy, naprawy i diagnostyki mechanicznej i elektronicznej pojazdów samochodowych. Zawód mechanika jest zawodem dokładnym, wymaga dużych umiejętności technicznych i praktycznych, szczególnie w obecnej dobie szybkiego rozwoju technologii. Nasi uczniowie otrzymują wiedzę, która pozwala im na podjęcie pracy w zawodzie i dalszy rozwój szczególnie w zakresie praktyki – mówił Tomasz Kwiecień, nauczyciel mechaniki samochodowej. – Dziś pokazujemy jak wyglądają nasze zajęcia w pracowni mechaniki pojazdowej. Obok nas kilka stanowisk związanych z badaniem elektroniki, zbieżności kół, kontroli świateł i hamownia. Ja wybrałem tę szkołę, bo mechanika to moja pasja i ona daje możliwość zdobycia bardzo praktycznego zawodu. Dla osób, którzy mają takie zainteresowania to świetny wybór, ale myślę, że każdy tutaj da radę – podkreślał Piotr Kwiecień, uczeń III klasy z kierunku mechaniki pojazdów samochodowych.

– Dziś rynek pracy otwiera się coraz bardziej na osoby z wykształceniem w konkretnym zawodzie, które przecież nie zamyka dalszego rozwoju osobistego. Dlatego chcemy pokazać młodym, że nasza szkoła to dobra inwestycja na przyszłość – mówiła Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor szkoły.

Obecnie szkoła kształci techników w specjalności: budownictwa, drogownictwa, geodezji, mechaniki pojazdowej, informatyki, mechatroniki, renowacji elementów architektury, fryzjerstwa, robót wykończeniowych w budownictwie oraz w technikach energii odnawialnej. Ponad to uczniowie szkół zawodowych mogą zdobyć mistrzowskie wykształcenie i praktykę w zawodach: mechanik samochodowy, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, murarz-tynkarz, betoniarz-zbrojarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik motocyklowy, kierowca mechanik, lakiernik i blacharz samochodowy. – Nasza szkoła dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami technicznymi w tym pracownią kamieniarską czy profesjonalnym zakładem mechaniki pojazdowej i pracownią fryzjerską. Chcemy kształcić młodzież fachowo i nowocześnie, aby stawali się cenionymi pracownikami – dodaje pani dyrektor.