Mord na Wschodzie

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 17.04.2018 12:57

Kulminacją powiatowych obchodów 78. rocznicy zbrodni katyńskiej była w Nisku akademia w miejscowym LO.

Katyń Katyń
Laureaci testu o katyńskiej zbrodni
Andrzej Capiga /Foto Gość

Była ona połączona z wręczeniem nagród dla zwycięzców Testu Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. Pytania do testu, w którym wzięło udział 60 uczniów liceum i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, przygotowała Dorota Oleksak, nauczycielka historii.

Jego laureatami zostało 9 uczniów: Konrad Kata, Robert Lesiczka, Marcin Madej, Dominik Owczarz, Mateusz Rusinek, Paweł Sekulski, Michał Szeliga, Barbara Trybowska i Krystian Wojdanowicz. 8 zaś otrzymało wyróżnienia. Nagrody wręczali starosta niżański Robert Bednarz i dyrektor LO w Nisku Jerzy Stelmach.

Wręczenie nagród poprzedziła projekcja dokumentalnego filmu, pokazującego odkrycie przez Niemców w 1943 roku grobów polskich żołnierzy zamordowanych przez Sowietów.

Konrad Krzyżak, nauczyciel historii w niżańskim LO, przedstawił krótki rys historyczny dotyczący katyńskiej zbrodni. - Prawdopodobnie Niemcy dużo wcześniej wiedzieli o tej zbrodni. Wykorzystali jednak dogodny moment, by wbić klin między aliantów. W Polsce, do 1989 roku, oficjalna wersja głosiła, iż mord ten popełnili Niemcy. O ujawnienie prawdy domagali się członkowie KOR, a potem podziemnej „Solidarności” - powiedział Konrad Krzyżak.

W Katyniu zginęło około 22 tys. Polaków, w tym wielu mieszkańców Niska i niżańskiego powiatu. Jednym z nich był pchor. Tadeusz Kufel, harcerz, lekarz. Zmobilizowany w 1939 roku, brał udział w walkach obronnych na wschodnich kresach Polski. Po dostaniu się do sowieckiej niewoli, NKWD przewiozła go do obozu w Kozielsku, gdzie przebywał do wiosny 1940 roku. Zginął w Katyniu.

Dzień wcześniej w sanktuarium św. Józefa w Nisku odprawiona została Eucharystia w intencji ofiar katyńskiej zbrodni. Złożono też kwiaty przed katyńską tablicą.

TAGI: