Malarz w sądzie

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 03.04.2018 13:52

Ponad 4 mln złotych będzie kosztowała adaptacja zabytkowego budynku po byłym sądzie w na muzealne potrzeby.

Muzeum Muzeum
W byłym sądzie będzie galeria Alfonsa Karpińskiego
Andrzej Capiga /Foto Gość

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli prowadzi jego remont i zamierza urządzić w nim pierwszą w Polsce galerię malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

- Wyremontowane zostanie przede wszystkim poddasze, gdzie mieścić się będzie galeria. Odnowiona zostanie klatka schodowa i zamontowana nowa winda. Wymienimy także dach, dachówka zamiast blachy, oraz zagospodarujemy otoczenie - wylicza Paweł Szegda, pracownik muzeum, który nadzoruje proces inwestycji.

Inwestycja obejmuje również zakup wyposażenia multimedialnego i sprzętu umożliwiającego prowadzenie bogatej działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Rozwadów jest miejscem, gdzie Alfons Karpiński, malarz, jeden z czołowych twórców okresu Młodej Polski, urodził się i spędził dzieciństwo.

Muzeum   Muzeum
Akurat dziś prac nie podjęto. Były święta...
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Galeria będzie na poddaszu gmachu i nie będzie to tylko wystawa ku pamięci twórcy, ale miejsce pełne twórczej energii, połączone z pracownią, gdzie każdy będzie mógł doświadczyć procesu tworzenia, rozwinąć kreatywność, dosłownie poczuć sztukę i stać się artystą - tłumaczy Magdalena Wielgocka z Działu Edukacji i Marketingu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, która zajmują się stroną merytoryczną projektu.

Muzeum otrzymało na realizację tej inwestycji wsparcie z UE w wysokości ponad 2,8 mln zł. Galeria ma być otwarta w drugiej połowie września br .

Naprzeciwko byłego powiatowego sądu na remont czeka również budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” .Wzniesiony w 1906 r. ze składek mieszkańców, był siedzibą OSP oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Muzeum   Muzeum
Na remont czeka obok była siedziba rozwadowskiego "Sokoła"
Andrzej Capiga /Foto Gość
- W Sokole działało kasyno mieszczańskie, była wypożyczalnia książek, grano tu w szachy, odbywały się akademie, a nawet działało kino, którego operatorem był… miejscowy kowal - wspomina Maria Rehorowska, wieloletnia radna. Po wojnie budynek rozwadowskiego Sokoła systematycznie popadał w ruinę, aż w końcu został zamknięty na cztery spusty. Obecna Rada Miejska, w ramach rewitalizacji Rozwadowa, postanowiła przywrócić mu dawny wygląd i przeznaczenie. Na początek przeznaczyła na ten cel 2,5 mln złotych. Prace budowlane ruszą w drugiej połowie 2018 roku.