Dla ojczyzny sterali młode lata

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 04.03.2018 17:40

Około 150 uczestników stanęło na starcie tarnobrzeskiego Biegu Tropem Wilczym.

Dla ojczyzny sterali młode lata Na starcie biegu stanęli m.in. Hubert i Mikołaj Marta Woynarowska /Foto Gość

Na 13 okrążeń wokół placu Bartosza Głowackiego, czyli pokonanie symbolicznych 1963 m, zdecydowali się kilku-, kilkunasto- i kilkudziesięciolatkowie.

- Postanowiliśmy, że musimy pokonać wszystkie okrążenia - zdecydowanie twierdził Mikołaj. - I damy radę, biegi dla na nas to nie nowość. Chodzimy przecież do szkoły sportowej - dodał Hubert. - Mamy opracowaną taktykę. Zaczynamy od truchtu, a dopiero kilka ostatnich okrążeń pobiegniemy na całość - wyjawili swój plan uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu. - Poza tym jest niedziela, wolny dzień i ładna pogoda, więc trzeba się trochę poruszać.

Piękna aura, lekki mróz, bezchmurne niebo przyciągnęły miejscowych biegaczy, którzy postanowili uczestnictwem w kolejnej edycji Biegu Tropem Wilczym oddać hołd żołnierzom niezłomnym.

Oprócz nagrody w postaci gorącej grochówki na uczestników czekały okolicznościowe medale.

Tarnobrzeg był jednym z ponad 300 miast polskich i zagranicznych, w których odbyły się dzisiaj Biegi Tropem Wilczym.

Bieg, będący zwieńczeniem obchodów, poprzedziła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, koncelebrowana przez ks. Michała Wronę, wikariusza parafii, oraz ks. Mariusza Telegę, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny na osiedlu Miechocin.

W homilii ks. M. Telega, mówiąc o ofiarności i oddaniu żołnierzy niezłomnych dla wiary i ojczyzny, podkreślił tragizm ich życia i dokonywanych wyborów.

- Ich biografia zawarta jest w strofach skreślonych przez wieszcza w „Testamencie moim”, w którym pisał: „Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach przekażcie/, Żem dla ojczyzny sterał moje lata młode/; A póki okręt walczył - siedziałem na maszcie/, A gdy tonął - z okrętem poszedłem pod wodę…” - przytoczył słowa Juliusza Słowackiego.

Po Mszy św. uczestnicy, wśród nich członkowie Jednostki Strzeleckiej 2002 im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie”, uczniowie Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II, harcerze, członkowie Klubu „Gazety Polskiej” oraz mieszkańcy miasta przeszli w „Marszu 1963” na plac Antoniego Surowieckiego.

Tu przy pomniku tarnobrzeskiego Żołnierza Niezłomnego - mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora odbyła się oficjalna część uroczystości, w trakcie której radny Witold Zych odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowanego do uczestników Biegów Tropem Wilczym. Z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, którzy zachęcili wszystkich zgromadzonych do wspólnego śpiewu. Manifestacje patriotyczną przy pomniku „Zapory” zakończyło złożenie wiązanek kwiatów.

Organizatorem tarnobrzeskiego Biegu Tropem Wilczym było, podobnie jak w latach poprzednich, Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które zainicjowało to wydarzenie w Tarnobrzegu przed dwoma laty.

Pierwszy bieg, organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, odbył się w 2013 i miał ograniczony charakter. Jednak już w rok później na jego starcie w warszawskim parku Skaryszewskim stanęło ponad 1,5 tys. uczestników. Od 2015 r. stał się imprezą ogólnopolską, która z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Przystępują do niej kolejne miejscowości w Polsce oraz poza jej granicami.