Pomóż bezdomnym i ubogim

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 25.02.2018 13:54

Nie bądźmy obojętni, reagujmy, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Każdy bezdomny może znaleźć miejsce w schroniskach prowadzonych przez Caritas.

Pomóż bezdomnym i ubogim Schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Ostre mrozy sprawiły, że wiele osób bezdomnych szuka schronienia, by przetrwać niskie temperatury. Jednak wielu z nich nie ma odwagi udać się do schroniska lub nie wie o jego istnieniu.

– Diecezjalna Caritas zwraca się z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi w mroźne dni na osoby bezdomne, ubogie i samotne. Spytajmy, czy mają zapewnione warunki, aby przetrwać okres zimowy, a szczególnie te dni, gdy temperatura spadła mocno poniżej zera. Takie osoby nie mogą być pozostawione same sobie. Zwróćmy uwagę na nieznajomych pozostających w miejscach publicznych, czy nie grozi im długie pozostawanie na mroźnym powietrzu. Gdy widzimy taką sytuację, zawiadommy odpowiednie służby – podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas.

Obecnie w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Trześniowskiej w Sandomierzu przebywa 39 osób, jednak dom przygotowany jest na przyjęcie każdego potrzebującego.

– Szczególnie w czasie mrozów do naszego domu zgłasza się więcej osób szukających schronienia. W momencie przyjęcia do schroniska bezdomny ma zapewnione podstawowe warunki socjalno-bytowe, opiekę społeczną i lekarską oraz – w razie potrzeby – opiekę prawną. Warunki lokalowe schroniska są zbliżone do domowych. Dysponujemy pokojami kilkuosobowymi, kuchnią, jadalnią, świetlicą, kaplicą, łazienkami, natryskami i toaletami. Oferujemy dla naszych podopiecznych wyżywienie, środki higieny osobistej, konieczne leki i medykamenty, opiekę psychologa i terapeuty – wymienia ks. Marek Walczak, kierownik placówki.

– Nie bądźmy obojętni, zwracajmy uwagę na osoby pozostające na przystankach autobusowych, w miejscach opuszczonych lub prowizorycznych domostwach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zawiadomić naszej placówki lub zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej. Często wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie – apeluje ks. Marek Walczak.

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet znajduje się w Rudniku nad Sanem. Przyjmuje ono kobiety i dzieci potrzebujące schronienia i pomocy z całej diecezji. Rudnicki dom zapewnia całodobowe schronienie oraz wszelaką niezbędną pomoc, w tym medyczną oraz odzież, środki higieny i wyżywienie. Dom przygotowany jest na przyjęcie matek z dziećmi w różnym wieku.

Służby mundurowe jak co roku, monitorują i sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni, ale funkcjonariusze podkreślają, że ważna jest nasza wrażliwość i zaangażowanie w informowaniu o zauważeniu osób bezdomnych, bezradnych, samotnych i potrzebujących pomocy.

Numery alarmowe to: 112 lub 997 lub 986.


Adresy schronisk dla bezdomnych:

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem

ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

(+48) 15/ 649 21 86

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu

ul. Trześniowska 13

27-600 Sandomierz

(+48) 15/ 644 55 85 lub 607 270 035