Prośby o mądrość

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 17.02.2018 11:24

W pierwszy piątek Wielkiego Postu ulicami Tarnobrzega przeszła gwiaździsta Droga Krzyżowa.

Prośby o mądrość Nabożeństwo zakończyło się przy figurze NSPJ. Marta Woynarowska /Foto Gość

Po wieczornych Mszach św. z pięciu kościołów wyruszyli wierni, by podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej przepraszać za grzech pijaństwa i jednocześnie prosić Ducha Świętego o dar mądrości.

- Naszej wielkopostnej zadumie będzie w tym roku przyświecać myśl: „Duch Święty odnawia nas i pociąga do umiłowania Krzyża”. Chcemy bowiem, by Wielki Post był czasem odkrywania Osoby Ducha Świętego i przede wszystkim otwarcia się na Jego działania. Dzisiejszą Drogą Krzyżową inicjujemy cykl cotygodniowych nabożeństw stacyjnych, podczas których będziemy modlić się o dar rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej - wyjaśnia ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego.

- Jest to nasza odpowiedź na hasło obecnego roku liturgicznego - „Duch, który umacnia miłość”, poświęconego Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Pragniemy w trakcie kolejnych nabożeństw stacyjnych skupić się na rozważaniach dotyczących siedmiu darów Ducha Świętego. Podczas dzisiejszego, które tradycyjnie zakończyło się przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Serbinów, zgłębialiśmy tajemnicę daru mądrości. Ponieważ, pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest czasem modlitwy o trzeźwość, stąd jak co roku przepraszaliśmy za grzechy pijaństwa i inne płynące z niego. Niestety, nadużywanie alkoholu wciąż jest plagą naszego społeczeństwa - mówił ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego.

Przy figurze Serca Bożego, gdzie w 1997 r. władze Tarnobrzega dokonały aktu intronizacji Chrystusa Króla, wierni wspólnie z duszpasterzami wyrazili skruchę za grzech pijaństwa.

- Nie możemy lekceważyć zagrożeń powodujących utratę Bożej miłości, a takim niewątpliwie jest zniewolenie nałogami. Nie mamy wątpliwości, że do urzeczywistnienia Jezusowego królowania potrzeba mocy wiary, popartego życiem w trzeźwości. W duchu tejże wiary, patrząc na przebite Jezusowe Serce w duchu zadośćuczynienia uczestnictwem w dzisiejszej Drodze Krzyżowej, wołajmy: „Przepraszamy Cię, Panie” - tarnobrzeski dziekan odczytał akt przebłagania, po którym zawierzył wszystkich mieszkańców Najświętszemu Sercu Pana Jezusa na czas 40-dniowej pokuty.

Kolejne stacyjne Drogi Krzyżowe odbędą się:

23 lutego - par. Miłosierdzia Bożego (godz. 17.30)

2 marca - par. św. Marii Magdaleny (godz. 17.30)

9 marca - par. Chrystusa Króla (godz. 17.30)

16 marca - par. św. Barbary (godz. 18.30)

23 marca - par. ojców dominikanów (godz. 18)

30 marca - kaplica zamkowa i park dzikowski (godz. 12).