Ferie udane, ferie bezpieczne

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 26.01.2018 13:41

"Jestem świadomy - jestem bezpieczny" - program edukacyjny dla dzieci powiatu tarnobrzeskiego.

Ferie udane, ferie bezpieczne Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa dla dzieci ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Blisko tysiąc sześćset dzieci weźmie udział w prowadzonym uczelnianym programie edukacyjnym w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego, który skierowany jest do dzieci szkolnych z regionu tarnobrzeskiego. - O tym jak ważne są takie programy edukacyjne i szkolenia, nawet dla małych dzieci świadczą przypadki, w których dzieci poprzez odpowiednie zachowanie w wypadku niebezpieczeństwa często ratują życie nawet osobom dorosłym. Podczas tej edycji naszego programu, każdy z przedstawicieli odpowiednich służb mówi o bezpiecznym zachowaniu podczas ferii, o zachowaniu na wypadek zagrożenia i podstawowych sposobach udzielenia pomocy poszkodowanym - poinformował Waldemar Rams, prezes oddział podkarpackiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

W spotkaniu z dziećmi biorą udział ratownicy z Wodnego Pogotowania Ratunkowego, policjanci, strażacy, żołnierze z poligonu w Nowej Dębie oraz studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. S. Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Do udziału w programie zaproszone zostały wszystkie szkoły z terenu powiatu tarnobrzeskiego. - Obecnie w spotkaniach wzięło już udział ponad tysiąc uczniów, a jeszcze przed nami kilka spotkań. Program ma dwie edycję zimową i letnią. Podczas zimowej mówimy o bezpieczeństwie podczas ferii i pobytu w domu. Latem szkolenia odbywają się w plenerze i mówimy o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku - dodaje W. Rams.

Podczas spotkania dzieci poznawały zagrożenia wynikające z zabawy na lodzie na zbiornikach wodnych i rzekach. Uczyły się jak zadbać o własne bezpieczeństwo oraz jak pomagać osobom, które wpadną do zamarzniętej rzeki czy stawu. Z kolei posterunkowy st. asp. Jacek Trzeciak z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu uczulał małych mieszkańców miasta i powiatu na niebezpieczeństwo zabawy w miejscach niedozwolonych. - Dużą wagę kładziemy w naszym spotkaniu na bezpieczną zabawę w domu i na świeżym powietrzu, aby to były zabawy pełen rozwagi i bezpieczeństwa. Przypominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz odpowiedzialności za zamieszczane w Internecie treści. Ważną rzeczą jest, aby dzieci miały wypracowany nawyk informowania o niebezpieczeństwie odpowiednich służb. Dlatego wspólnie ćwiczymy rozmowy telefoniczne z odpowiednimi służbami, by dzieci umiały przekazać najważniejsze informacje o zdarzeniu - podkreśla st. aps. Jacek Trzeciak. - Choć minęło już ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej to jednak na naszym terenie odnajdywane są pozostałości prowadzonych tutaj działań wojennych, które często stanowią olbrzymie niebezpieczeństwo szczególnie dla osób młodych. Dziś właśnie chcemy przekazać, że w przypadku odnalezienia lub wykopania nieznanego przedmiotu nie dotykamy go, nie podnosimy, nie kopiemy, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie lub innych. Uczulamy, aby o fakcie znalezienia takiego przedmiotu poinformowały osoby dorosłe lub zadzwoniły pod numer alarmowy - podkreśla mł. chor. Piotr Zöllner z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

- Podczas zimowej edycji programu edukacji o bezpieczeństwie najważniejsze, co chcemy przekazać to uczulić na niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Poprzez dzieci chcemy dotrzeć do dorosłych, aby nie bagatelizowali zagrożeń wynikających z niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Kolejnym elementem szkolenia przeciwpożarowego jest umiejętność zachowania w obliczu zagrożenia pożarem w mieszkaniu lub domu - dodaje druh Wojciech Zioło, komendant miejski OSP w Tarnobrzegu.

Zajęcia prowadzone są w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu przy ul. Wyszyńskiego.