Strumień serca

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 26.01.2018 08:21

To najnowszy, dwunasty już tomik poezji ks. Mariana Balickiego. Proboszcz parafii św. Floriana w Stalowej Woli zaprezentował go w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Ks. Marian Balicki Ks. Marian Balicki
Andrzej Capiga /Foto Gość

- Autor chętnie podejmuje problematykę dotyczącą ludzkiego życia, jego przemijania, sensu i ostatecznego spełnienia. Dotyka problemów ludzkiej psychiki, zwłaszcza lęków i wątpliwości…. Przy lekturze tej swoistej pieśni serca warto zwrócić jeszcze uwagę na serdeczność i ogromną życzliwość tchnącą z kart tomiku - napisał we wstępie do niego ks. dr Stanisław Janusz.

Autor tak tłumaczy tytuł tomiku: - Kiedy człowiek otwiera się na Boże Miłosierdzie, wówczas płynie strumień, który nas przemienia, rozpala miłosierną miłość.

Poezja zdaniem ks. Mariana Balickiego zawsze jest pisana przez konkretnego człowieka, ale radość z jej tworzenia jest zwłaszcza wtedy, gdy porusza serca innych.

- Dla mnie jako kapłana szczególnie ważne jest, gdy ktoś przeczyta moje wiersze i w jego sercu wzbudzi się pragnienie miłowania Boga bardziej niż do tej pory. Dlatego chciałbym bardzo, by strumień płynący z serca Jezusowego ogarniał nas i przemieniał - powiedział ks. Marian.

Ks. Marian Balicki debiutował w 1971 roku. Wiersze drukował m.in. w Poezji, Przewodniku Katolickim, Gościu Niedzielnym, Sztafecie czy Tygodniku Nadwiślańskim. Prezentowane były na antenie Radia Rzeszów, Kielce, Fara i w Telewizji Rzeszów.

Pierwszy tomik, wydany w 1987 roku, nosił tytuł „Pisanka Wielkanocna”. Następny, trzynasty, „Czas na miłość” ma być wyborem wierszy z dotychczasowych dwunastu i prawdopodobnie ukaże się jeszcze w tym roku.