Powiat stawia na zawodowców

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 10.01.2018 14:14

To projekt, z którego skorzysta 2,5 tys. uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli z pięciu szkół prowadzonych przez stalowowolski powiat.

Projekt Projekt
Uczniowie kierunku technik organizacji reklamy pracują nad nową kampanią
Andrzej Capiga /Foto Gość

Projekt, który kosztować będzie ponad 5,6 mln złotych zakończy się wprawdzie 31 października 2019 roku, ale niektóre szkoły, w tym Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, korzystają z jego profitów już teraz.

CEK w ubiegłym roku zorganizował na przykład 76 wakacyjnych staży dla uczniów. Każdy z nich oprócz odbycia praktyki otrzymywał też 997 złotych wynagrodzenia.

Uczniowie skorzystali też z licznych kursów, w tym obsługi obrabiarek, spawania blach i rur czy operatora wózków jezdniowych.

W projekcie aktywnie uczestniczyli również nauczyciele CEZ (kursy i studia podyplomowe).

Pieniądze z projektu pozwoliły także wyposażyć w nowoczesny sprzęt pracownie szkoły. Zakupiono więc 50 komputerów, projektor multimedialny, drukarki i telewizor.

Jedna z pracowni CEZ, która otrzymała nowy sprzęt kształci 80 uczniów na kierunku technik organizacji reklamy.

- Nie wyobrażam sobie, bym kształcił uczniów na tym kierunku bez komputerów. Na szczęście nasza pracowania została wyposażona w 15 laptopów. Obecnie pracujemy nad kampanią reklamową o tematyce zawodowej, którą wkrótce wyemitujemy w telewizji. Mamy też własny telebeam wyjaśnia - Krzysztof Szczęch, nauczyciel zawodu.

- W sumie do szkół kształcących w kierunkach zawodowych zakupiliśmy między innymi 102 komputery i 31 laptopów - dodał starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Projekt „Powiat stalowowolski stawia na zawodowców” koordynuje Magdalena Prędki.

- W ramach projektu będą stopniowo wyposażane wszystkie pracownie kształcenia zawodowego. Na dziś gotowe są już pracownie komputerowe. CEZ natomiast w najbliższym czasie otrzyma nowy sprzęt dla pracowni mechatronicznej. ZSP nr 2 z kolei może się już pochwalić pracownią geodezyjną, budowlaną, logistyczną i odnawialnych źródeł energii. Kształcą się też nauczyciele. 11 z nich robi studia podyplomowe a ponad 20 podniosło swoje kwalifikacje podczas szkoleń - wyjaśniła pani koordynator.