Rzemieślnicy pod nowym sztandarem

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 08.01.2018 23:18

"Boże błogosław pracy naszej" takie hasło umieścili rzemieślnicy na ufundowanym sztandarze.

Rzemieślnicy pod nowym sztandarem Nowy sztandar rzemieślników z Sandomierza. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sandomierzu otrzymał nowy sztandar, jego poświęcenie odbyło się w kościele św. Pawła. W uroczystościach wzięli udział członkowie cechu z Sandomierza oraz zaproszeni rzemieślnicy z sąsiednich województw.

Starszy Cechu w Sandomierzu Andrzej Słabiak powiedział, że sztandar to szczególny symbol, do którego rzemieślnicy i przedsiębiorcy przywiązują duża wagę. Zawsze towarzyszy im m.in. w wydarzeniach patriotycznych i religijnych. Podkreślił także wymiar integracyjny sztandaru, który łączy pokolenia i jest kontynuatorem pięknej tradycji do poszanowania pracy i scalania środowiska.

- Pierwsze wzmianki o współdziałaniu osób zajmujących się rzemiosłem sięgają naprawdę daleko w naszą historię. Wiemy, że rzemiosło kwitło wraz z rozwojem Sandomierza. W Muzeum Okręgowym znajduje się odzyskany w 1915 r. statut Cechu krawców w Sandomierzu wystawiony przez króla Zygmunta III Wazę w 1616 r. To pierwsza udokumentowana wzmianka o cechach działających w naszym mieście. W kolejnych wiekach powstawały kolejne cechy branżowe. W naszych zbiorach mamy sztandar Cechu budowlanego z 1939 r. oraz sztandar ufundowany przez cechy branżowe w Sandomierzu z 1935 r., który używany był do czasów obecnych podczas różnych uroczystości. Jego historyczna wartość skłoniła nas do tego, aby ufundować nowy sztandar, bo pod koniec lat 80 ubiegłego wieku zmieniła się nazwa naszego stowarzyszenia na Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sandomierzu – poinformował Andrzej Pakos, kierownik Cechu.

Poświęcenia sztandaru dokonał diecezjalny duszpasterz rzemieślników i przedsiębiorców ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii św. Pawła w Sandomierzu, który także mówił o cennych tradycjach pracy rzemieślniczej i o potrzebie przekazu tradycji. Duchowny dodał, że obecnie wiele jest do nadrobienia, jeżeli chodzi o zawodowe kształcenie młodzieży.

- Ten kierunek przez wiele lat był zaniedbany tymczasem drobni przedsiębiorcy i ludzie wykonujący różnego rodzaju usługi są także ważną gałęzią naszej gospodarki - dodał ksiądz Krzysztof Rusiecki.

Sztandar został ufundowany przez członków Cechu Rzemiosł i Rzemieślników w Sandomierzu. Na jednej stronie widnieje Święta Rodzina, jako symbol pracowitej, rzemieślniczej rodziny oraz napis: Panie Boże Błogosław Pracy Rzemieślników. Na drugiej stronie sztandaru jest godło rzemieślników oraz herby: Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej uwieńczone napisem: Sandomierz 2018.

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorców w Sandomierzu skupia obecnie ponad 40 osób. Wśród nich dominują fryzjerzy, piekarze, restauratorzy i mechanicy.