Piknikowo w Nowej Dębie

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 06.01.2018 16:00

Śpiewem kolęd i popularnych piosenek patriotycznych przy ognisku zakończył się czwarty Orszak Trzech Króli.

Piknikowo w Nowej Dębie Królewski pokłon Marta Woynarowska /Foto Gość

W Nowej Dębie po Mszach św. w parafiach pw. Matki Bożej Królowej Polski i Podwyższenia Krzyża Świętego wyruszyły orszaki - azjatycki w kolorze zielonym, afrykański, który przybrał barwę niebieską oraz europejski - czerwony.

Uczestnicy królewskich korowodów przeszli w dwóch kolumnach, podążając m.in. ulicami Szpitalną, Korczaka, Kwiatkowskiego, 1-go Maja i Jana Pawła II, by przed godziną 14 połączyć się na Plantach przed siedzibą Samorządowego Ośrodka Kultury.

Tu królowie złożyli dary i wspólnie z uczestnikami orszaku oddali pokłon Bożemu Dziecięciu. Wcześniej na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Placówek Oświatowych oraz aktorzy Teatru „Pora na Seniora”.

- „Bóg jest dla wszystkich - wszyscy do stajenki!” to hasło, nawiązujące do słów papieża Franciszka, przyświecało dzisiejszemu świętowaniu. Naszym uczestnictwem w królewskich pochodach, chcieliśmy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma objawić wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Bożego Prawa - zawsze jest czas, aby odnaleźć Chrystusa, wejść na drogę do Niego - powiedział Krystian Rzemień, dyrektor nowodębskiego SOK.

Rodzinne świętowanie Objawienia Pańskiego zakończyło się przy wielkim ognisku, które zapłonęło na Plantach. Były nieodzowne pieczone kiełbaski, ciepła herbata i wspólne śpiewanie kolęd oraz piosenek patriotycznych.

- To ukłon w stronę prezydenta Andrzeja Dudy, który zaznaczył, iż tegoroczny orszak ma szczególną wymowę, gdyż łączy nas Polaków w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w dzisiejszym orszaku nieśliśmy nie tylko królewskie chorągwie, ale także biało-czerwone chorągiewki - K. Rzemień wyjaśnił pojawienie się w repertuarze ułańskich i legionowych piosenek.

W organizację Orszaku Trzech Króli włączyły się szkoły, przedszkola, a także Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury, parafie Matki Bożej Królowej Polski i Podwyższenia Krzyża Świętego, Straż Miejska, Policja, MGOPS oraz przewodniczący osiedla Dęba.


KONKURS. Szedłeś w Orszaku Trzech Króli? Rozpoznaj się na zdjęciu i wygraj nagrodę.

Szczegóły w niedzielę o 17.00.