Wydarzyło się w 2017 roku

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 31.12.2017 14:24

Wspólnie wspominamy miniony rok, jaki był, co przyniósł, czym zaskoczył i zadziwił. Najważniejsze wydarzenia kończącego się roku.

Wydarzyło się w 2017 roku Ewangelizacja Sandomierza ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Styczeń

Hej, Królowie jadą

W kilkunastu Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami naszych miast i miejscowości, uczestniczyło tysiące osób. Te uliczne jasełka wpisały się na dobre w tradycję naszej diecezji. Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano.

Misyjne kolędowanie

W Radomyślu nad Sanem 8 stycznia odbyło się VI Diecezjalne Spotkanie Grup Kolędników Misyjnych. Wzięło w nim udział ponad dwadzieścia grup dziecięco-młodzieżowych z całej diecezji sandomierskiej, które w swoich parafiach lub szkołach przygotowały jasełkowe programy artystyczne nawiązujące do dzieł misyjnych. Razem z młodymi przybyli kapłani, katecheci i rodzice. – Celem kolędowania misyjnego jest animowanie naszego zaangażowania na rzecz misji oraz kultywowanie tradycyjnych, ludowych jasełek. Tegoroczne kolędowanie w parafiach było połączone ze wsparciem na rzecz dzieci w Tajlandii - poinformował ks. Daniel Koryciński, dyrektor diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych.

Luty

Zadanie dla nas wszystkich

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej diecezji modlono się w intencji chorych i cierpiących. Wspólne diecezjalne spotkanie osób chorych, starszych i niepełnosprawnych odbyło się kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. W Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów Służby Zdrowia uczestniczyli chorzy, ludzie w podeszłym wieku oraz pensjonariusze miejscowego parafialnego hospicjum. W spotkaniu wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez diecezjalną Caritas. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp senior Edward Frankowski. Do tarnobrzeskiej świątyni z wielu parafii przybyły grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie, lekarze, służba zdrowia. Obchodom tegorocznego XXV Światowego Dnia Chorego towarzyszy refleksja na temat: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”.

Marzec

25 marca Mszą św. w Bazylice katedralnej w Sandomierzu pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego oraz z udziałem abp Adama Szala, metropolity przemyskiego, bp Kazimierza Gurdy, ordynariusza siedleckiego, biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza diecezji sandomierskiej i bp seniora Edwarda Frankowskiego zainaugurowano prace synodalne, które będą przebiegać pod hasłem „Aby nieść światło Ewangelii”.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się członkowie synodu, którymi są księża diecezjalni, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy i wierni przybyli z całej diecezji. Inauguracji prac synodalnych towarzyszyli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych różnego stopnia przybyłych z terenu diecezji oraz reprezentanci i delegaci grup duszpasterskich, stowarzyszeń katolickich oraz społecznych. – Podejmując ważne i aktualne tematy, szukając rozwiązania różnych kwestii spornych, synod będzie służył sprawie jedności – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Kwiecień

U Maryi przed maturą

6 i 7 kwietnia maturzyści z naszej diecezji nawiedzali częstochowskie sanktuarium w ramach XXVI Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę. Młodzi pielgrzymowali, aby Maryi zawierzyć czas przygotowań do egzaminu dojrzałości oraz prosić o siły i dary Ducha Świętego na czas matur. Przez dwa dni pielgrzymkę przed maturą odbyło ponad 3,5 tys. maturzystów. Każda grupa zazwyczaj pielgrzymowanie rozpoczyna już przy swojej szkole, by na Jasnej Górze każdego dnia zawiązać wspólnotę modlitwy i przyjaźni. - Musicie stawać się darem dla innych, kochać wszystkich i przebaczać każdemu. Na tym właśnie polega prawdziwa dojrzałość – mówił do maturzystów bp K. Nitkiewicz.

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

W wiosennej pogodzie odbyła się Świętokrzyska Droga Krzyżowa, która zgromadziła blisko 2 tys. pątników z regionu i całej Polski. Pielgrzymi przeszli wzdłuż Królewskiego Szlaku ciągnącego się poprzez Puszczę Jodłową. Wspólnej pasyjnej modlitwie przewodził ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Rozważania pasyjne, które przybliżyły tajemnicę miłosierdzia Bożego objawionego w dziele zbawienia, poprowadzili ojcowie oblaci - kustosze świętokrzyskiego sanktuarium. Krzyż, symbol Męki Zbawiciela, od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów. Podążając niełatwą leśną i kamienistą drogą, pielgrzymi dotarli na górę Krzyża Świętego do stóp sanktuarium. Droga Krzyżowa była dla wielu pielgrzymów wprowadzeniem w liturgię wielkopiątkową, którą mogli przeżywać w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Maj

Orędzie skierowane do nas

13 maja odbyły się w Sulisławicach diecezjalne uroczystości z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej dzieciom fatimskim. Podczas spotkania, w którym uczestniczyły tłumy pielgrzymów z diecezji i całego kraju, bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał o aktualności fatimskiego orędzia oraz zawierzył opiece Maryi diecezję i wszystkich wiernych. Wspólne spotkanie rozpoczęła procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Sulisławskiej, który został wystawiony na ołtarzu polowym na palcu sanktuaryjnym. Adorując wizerunek Matki Bożej Bolesnej, wierni odmawiali Różaniec prowadzony przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich. We wspólnej modlitwie wzięło udział ponad 3 tys. pielgrzymów. Po modlitwie różańcowej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz z udziałem bp seniora Edwarda Frankowskiego, o. Krzysztofa Swóła, prowincjała księży zmartwychwstańców oraz wielu kapłanów i księży zakonnych.

Czerwiec

Idą, by służyć

Dnia 2 czerwca w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu bp senior Edwarda Frankowski udzielił święceń diakonatu siedmiu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Dzień wcześniej kandydaci do święceń diakonatu złożyli, na ręce księdza Rafała Kułagi, rektora uczelni, uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę zachowywania celibatu.

We wspólnej Mszy św. w intencji kandydatów do kapłaństwa wzięli udział przełożeni, wychowawcy, alumni sandomierskiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, siostry zakonne oraz rodziny i ich przyjaciele. W homilii bp Edward Frankowski nawiązywał do obchodzonego tego dnia liturgicznego wspomnienia Męczenników Sandomierskich. – Krew męczenników jest posiewem i siłą nowych chrześcijan. Męstwo męczenników sandomierskich niech stanie się dla was źródłem duchowej siły, abyście szli z odwagą głosić Boże Słowo. Niech niezłomna postawa wiary pomordowanych podczas najazdów Tatarskich braci dominikanów i mieszkańców miasta będzie dla was wzorem do dawania swoim życiem czytelnego świadectwa pełnego oddania Chrystusowi – podkreślał bp senior E. Frankowski podczas kazania.

Idziemy do Boga nie drogą, lecz miłością

W tym roku minęły cztery wieki od fundacji Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Na prośbę bpa Krzysztofa Nitkiewicza papież Franciszek udzielił jubileuszowego odpustu zupełnego dla pielgrzymów, którzy nawiedzą to miejsce w ciągu tego roku. Głównym obchodom, które odbyły się 17 czerwca, przewodniczył kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, który przewodniczył Mszy św. z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa seniora Edwarda Frankowskiego oraz kilkudziesięciu kapłanów. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, liczna reprezentacja leśników, którzy jako jubileuszowe wotum, ofiarowali relikwiarz swego patrona św. Jana Gwalberta. Na początku Mszy św. bp K. Nitkiewicz powitał dostojnego gościa, podkreślając, że dzięki jego obecności oraz obchodzonemu jubileuszowi Pustelnia na nowo odżyje i rozbłyśnie duchową mocą, dzięki której przybywający tutaj ludzie będą mogli odnajdywać Chrystusa i zacieśniać z Nim relacje. Biskup podkreślił, że chociaż kameduli zostali zmuszeni do opuszczenia swej pustelni blisko dwa wieki temu, to stanowi ona nadal źródło wiary i duchowego odrodzenia. Myśl przewodnią homilii kard. Gerharda Müller stanowiły słowa św. Augustyna - „Idziemy do Boga nie drogą, lecz miłością”.

Lipiec

Wakacyjny czas dla Boga

„Sługa Niepokalanej” to było hasło tegorocznego roku pracy formacyjnej oraz wakacyjnych rekolekcji ruchu oazowego. Na wakacjach z Bogiem wypoczywało blisko 500 młodych ludzi. Dla wielu młodych ludzi wakacyjne rekolekcje oazowe to wspaniały czas, by wśród rówieśników dobrze się bawić, wypocząć, a równocześnie podejmować ważne tematy dotyczące życia, wiary oraz duchowej formacji. W turnusach brały udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło Życie jak również takie, którzy po raz pierwszy właśnie na takich wakacyjnych wyjazdach mają do czynienia z wypoczynkiem, formacją i modlitwą. – Oaza można powiedzieć to mój drugi dom. Mam tutaj dużo przyjaciół, ale jest to także czas, w którym możemy poznać wielu nowych ludzi, żyjących i kierujących się tymi samymi wartościami, co my. Myślę, że to bardzo ważne, byśmy w mieli świadomość, że stanowimy wielką rodzinę ludzi wierzących i pragnących świadczyć o swojej wierze – dodała Katarzyna. – W tym roku pierwszy turnus wyjazdów oazowych cieszył się wielkim powodzeniem. Przez całe wakacje na oazowych turnusach wypoczywało ponad 400 młodych oraz duża grupa animatorów. Na turnusach posługiwało 23 księży, kilkunastu moderatorów, klerycy, siostry zakonne oraz duża grupa animatorów – poinformował ks. Krzysztof Kwiatkowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie.

Jezus w Sandomierzu

W dniach od 28 do 30 lipca odbywała się akcja „Ewangelizacja Sandomierza”. Podczas tych dnia grupa blisko siedemdziesięciu ewangelizatorów wyruszyła na place i ulice miasta, by spotkanym mieszkańcom i przebywającym w tych dniach turystom mówić o wielkim cudzie miłości Boga do człowieka. Inicjatorem akcji był bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił młodych do utrwalenia owoców, jakie przyniosły ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży poprzez podzielenie się osobistym doświadczeniem. W ramach przygotowań do akcji ewangelizacyjnej przeprowadzone zostały rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży szkół średnich. Duża część młodzieży, która wspomaga działania ewangelizacyjne uczestniczyła w kursie „Nowe Życie z Bogiem” oraz warsztatach muzycznych bezpośrednio przygotowujących do wydarzenia Ewangelizacji w Sandomierzu. W dzieło czynnie włączyła się wspólnota Gaudete z Krakowa. Podsumowanie Ewangelizacji odbyło się na Rynku miasta o godz. 15, młodzi razem z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem poprowadzili modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Sierpień

Pielgrzymi u Matki na Jasnej Górze

Po upalnej drodze Częstochowa przywitała strugami deszczu kilka tysięcy pielgrzymów pieszej pielgrzymki ziemi sandomierskiej, którzy 12 sierpnia dotarli na Jasną Górę. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Nieść światło Ewangelii”. Na Jasnogórskich błoniach utrudzonych pątników witał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Każdą grupę natomiast przedstawiał kierownik kolumny, po czym pątnicy podchodzili do wałów jasnogórskich, klękając lub padając na twarz oddawali hołd Bogu i dziękowali Maryi za pomoc w pokonaniu pątniczego szlaku. Każdy pielgrzym miał okazję udać się do kaplicy z cudownym wizerunkiem Królowej Polski i na chwilę wpatrzeć się w Jej oblicze. Uwieńczeniem pątniczego trudu była Msza św., której przewodniczył biskup ordynariusz, a koncelebrowali kapłani pielgrzymujący i przybyli z diecezji na powitanie pielgrzymki.

Wrzesień

Łaskawa i Siewna z Janowa

Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim dnia 8 września, jak co roku, na maryjny odpust przybyli liczni pielgrzymi z okolicznych miejscowości i parafii naszej diecezji oraz spoza jej granic. Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to nie tylko sanktuaryjny odpust, ale okazja do rolniczego dziękczynienia za tegoroczne plony. W tegorocznych uroczystościach odpustowych uczestniczył abp Ioan Robu, metropolita Bukaresztu, który przewodniczył Mszy św. z udziałem bp Krzysztofa Nitkiewicz oraz wielu kapłanów z terenu diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także księża kanonicy miejscowej Kapituły Janowskiej oraz innych kapituł z terenu diecezji. Podczas uroczystości bp K. Nitkiewicz poświęcił dożynkowe wieńce i przyniesione chleby wypieczone z tegorocznego ziarna. Na zakończenie Mszy św. abp Ioan Robu przywołując słowa papieża Franciszka z Fatimy powiedział, że sanktuarium janowskie jest także przepełnione światłem Maryi, która będąc Matką Chrystusa nieustannie wspiera Jego Kościół.

Świadkowie wiary

Kilkunastu świeckich katechistów zostało posłanych do pracy w ośrodkach katechumenatu. - Jednym z zadań powołanego przez bp Krzysztofa Nitkiewicza „Centrum Ewangelizacyjnego Św. Augustyna”, jest przygotowanie do przyjęcia sakramentów osób dorosłych. W tym celu zostały utworzone ośrodki katechumenalne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie, Staszowie, Tarnobrzegu, Sandomierzu, Stalowej Woli i w Janowie Lubelskim – poinformował ks. Marek Kuliński, Dyrektor Centrum. Do posługi katechumenalnej zostało przyjętych 19 osób świeckich, które należą do Domowego Kościoła, Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym, Legionu Maryi oraz Grup Intronizacyjnych NSJ. Ich posłanie miało miejsce 10 września w kościele seminaryjnym w Sandomierzu. Zwracając się do katechistów, bp Nitkiewicz mówił o czekających na nich zadaniach, a jednocześnie zachęcił do troski o własne życie religijne, aby nie zabrakło entuzjazmu płynącego z wiary.

Wspólnota jest naszą siłą

W dniach od 15 do 17 września odbywały się XX Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej. Tym razem młodzi spotkali się w Nowej Dębie i Hucie Komorowskiej. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Po przybyciu młodzi zawiązali wspólnotę podczas wieczornego Nabożeństwa Fatimskiego, które odbyło się w Nowej Dębie i Majdanie Królewskim. Sobotnie przedpołudnie młodzi wypełnili wspólną modlitwą i spotkaniem formacyjnym ze wspólnotą „Przymierze Miłosierdzia”. W trzech kościołach stacyjnych młodzi wraz z ewangelizatorami odkrywali przesłanie ewangelicznych słów o wzajemnym przebaczeniu. Podsumowaniem dnia była wspólna modlitwa podczas adoracji Najświętszego i wieczór uwielbienia. Grupa muzyczna „Oremus” poprowadziła spotkanie pieśniami uwielbienia Pana. Z młodymi modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Podsumowanie Diecezjalnego Spotkania Młodych odbyło się w Nowej Dębie. Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz przekazał ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji władz miejskich i młodzieży z Zawichostu, gdzie odbędą się przyszłoroczne Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej.

Październik

Zmarł bp Wacław Świerzawski

Dnia 7 października w 90 roku życia, w 68 roku kapłaństwa i 25 roku biskupstwa odszedł do Pana bp Wacław Świerzawski.

Biskup Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 roku w Złoczowie (archidiecezja lwowska). Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. Dnia 11 grudnia 1949 r. święceń kapłańskich udzielił mu metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. Od 1957 r. stale mieszkał i działał w Krakowie. W latach 1988–1992 sprawował urząd rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dnia 25 marca 1992 r. decyzją papieża Jana Pawła II został mianowany Biskupem Diecezjalnym Diecezji Sandomierskiej. Dnia 28 kwietnia 1992 r. otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Konsekrował go arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Apostolus Iesu Christi” (Apostoł Jezusa Chrystusa). W październiku 2002 r. papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego.

Czas odkrywania miłości Boga

Dnia 8 października, we wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskup Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował obchody jubileuszu 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem bp. pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego, ojca prezesa Piotra Chojnackiego, opata cysterskiego z Mogiły oraz ojca Dominika Chuchra, opata cysterskiego ze Szczyrzyca, został ogłoszony dekret inaugurujący Diecezjalny Rok Jubileuszowy z racji przypadającej 200. rocznicy powstania Diecezji Sandomierskiej. We wspólnej modlitwie wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele kapituł z diecezji tarnowskiej, radomskiej, lubelskiej i przemyskiej oraz lokalnych kapituł katedralnej i kolegiackich, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, Rycerze Kolumba, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, ojcowie i bracia cystersi oraz liczni kapłani i wierni z całej diecezji. Rozpoczynając Eucharystię, bp K. Nitkiewicz wyjaśnił, że z powodu żałoby po śmierci zmarłego w sobotę biskupa seniora Wacława Świerzawskiego, zdecydowano się na skromniejszy charakter uroczystości. Na zakończenie Mszy św. ks. Roman Janiec, kanclerz kurii, odczytał dekret Biskupa Sandomierskiego ogłaszający Diecezjalny Rok Jubileuszowy. Będzie on trwał do Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września 2018 r.)

Listopad

Pogrzeb bohaterskiego „Mnicha”

W Staszowie 6 listopada odbył się uroczysty pogrzeb Żołnierza Niezłomnego, Ludwika Machalskiego "Mnicha", założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej. Przed uroczystościami pogrzebowymi odbyła się konferencja poświęcona sylwetce i działalności bohaterskiego żołnierza, twórcy staszowskiego podziemia niepodległościowego. Przypomniano w niej o wielu czynach organizacji antykomunistycznej założonej przez „Mnicha”, która zasłynęła szczególnie udaną akcją na posterunek MO w Klimontowie, do którego doszło 30 czerwca 1950 roku. Dwa miesiące później grupa "Mnicha" została rozbita, a jej dowódca uwięziony i skazany na śmierć. Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała, że ”Mnich”, jak wielu z jego pokolenia, trafił do dołu śmierci w nocy. Niesłusznie oskarżono go o działalność antypaństwową, za co otrzymał wyrok śmierci. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w staszowskim kościele pw. Ducha Świętego i miały charakter państwowy. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapłanami z dekanatu staszowskiego i duszpasterzami z diecezji kieleckiej.

Jesteście w samym sercu Kościoła

12 listopada w Sandomierzu zostały zainaugurowane diecezjalne obchody I Światowego Dnia Ubogich, które potrwają przez cały tydzień. Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu rozpoczęto cały szereg spotkań i wydarzeń, które w ciągu najbliższego tygodnia będą poświęcone osobom ubogim i działaniom związanym z pomocom najbardziej potrzebującym. Mszy świętej, którą koncelebrowało wielu kapłanów związanych z działaniami na rzecz ubogich i prowadzeniem instytucji wspomagających te osoby, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie uczestniczyły osoby ubogie z terenu diecezji oraz będące pod opieką instytucji i placówek wspomagających bezdomnych i potrzebujących. Po wspólnej modlitwie w Katolickim Domu Kultury odbył się koncert Pawła Chustaka wraz z zespołem, na który zaproszeni byli wszyscy przybyli na diecezjalną inaugurację obchodów I Światowego Dnia Ubogich. Następnie ubodzy zostali zaproszeni na wspólny niedzielny obiad do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, który spożyli wspólnie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, księżmi, klerykami i osobami, które na co dzień wspomagają i opiekują się ubogimi i potrzebującymi.

Sandomierskie zabytki pomnikiem historii

Dnia 23 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie dokumentów nadających status pomnika historii dla jedenastu obiektów mających szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski. Pośród nich za pomnik historii uznano „Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy”. Obszar tego pomnika obejmuje zabytki sandomierskiej starówki, w tym bazylikę katedralną, sandomierskie kościoły pw. Nawrócenia świętego Pawła, pw. św. Jakuba, pw. św. Michała, pw. Ducha Świętego oraz Dom Długosza. W swoim przemówieniu pan Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie miejsc wyróżnionych tak zaszczytnym tytułem dla dziedzictwa historycznego, kulturowego i polskiej myśli technicznej. Dokument dotyczący włączenia sandomierskich zabytków do listy pomników historii odebrał bp Krzysztof Nitkiewicz, który wystosował wniosek o włączenie do elitarnej lity polskich zabytków Wzgórza katedralnego. Pan Prezydent wyraził radość, że Sandomierz wreszcie doczekał się tak szczególnego wyróżnienia.

Grudzień

Choinka pod choinkę

Od kilku lat na antenie Radia Kielce prowadzona jest akcja licytacji choinek na rzecz instytucji i organizacji, które poprzez swoją działalność pomagają innym. W tym roku jedną z choinek przeznaczoną do licytacji podarował bp K. Nitkiewicz wraz z Diecezją Sandomierską. Dochód z tegorocznej akcji przeznaczymy jest na zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie świętokrzyskim. Choinka ufundowana przez Diecezję Sandomierską została wylicytowania za największą sumę.

Kolędowe światło Ewangelii

W Bazylice katedralnej w Sandomierzu odbył się koncert kolęd w wykonaniu Młodych Diecezji Sandomierskiej oraz Diakoni Muzycznej Ruchu Światło-Życie. Występ kilkudziesięciu młodych muzyków i chórzystów stanowił podsumowanie warsztatów muzycznych, w których młodzi doskonalili swoje umiejętności wokalne i instrumentalne pod okiem muzyków Piotra Pałki i Huberta Kowalskiego. W repertuarze bożonarodzeniowego występu, który odbył się w sandomierskiej bazylice katedralnej znalazły się tradycyjne kolędy w oryginalnej aranżacji, nowe pieśni bożonarodzeniowe skomponowane specjalnie na ten występ oraz utwory z chorału gregoriańskiego. Obecny na widowni biskup Krzysztof Nitkiewicz, podziękował artystom i organizatorom za ewangelizacyjny charakter występu. Powiedział, że chociaż tego typu koncerty organizowane są corocznie, wiadomość o przyjściu na świat Chrystusa jest zawsze nowością i czymś niezwykłym. Trzeba wypełnić nią swoje życie i świat, gdyż niesie zbawienie. Zebrana publiczność nagrodziła brawami na stojąco występ młodych artystów.