Moda na zdrowie

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 15.12.2017 14:46

W Nisku podsumowano projekt pt. „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego.”

Projekt Projekt
Profilaktyczna etiuda w wykonaniu niżańskiej młodzieży
Andrzej Capiga /Foto Gość

Projekt koordynował minister spraw wewnętrznych i administracji, a patronat honorowy sprawowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zebrali się uczniowie RCEZ oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego. Obie szkoły projekt ten realizowały od września do grudnia tego roku.

Byli również obecni przedstawiciele policji, straży pożarnej i sanepidu, czyli tych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo.

Podsumowaniu rozpoczęło się od etiudy profilaktycznej pt. „Poczekalnia” w wykonaniu niżańskiej grupy PaT, podnoszącej problem wypadków na drogach z udziałem dzieci i młodzieży

- Dzięki szerokiej i różnorodnej działalności profilaktycznej projekt z pewnością zmniejszy w przyszłości liczbę ryzykownych zachowań wśród młodzieży, w tym w szczególności sięgania po rozmaite używki i narkotyki. Mam też nadzieję, iż w szkolnym środowisku stworzona zostanie moda na zdrowy styl życia - powiedział Robert Bednarz, starosta niżański.

Starosta zwrócił też uwagę na fakt, iż dzięki projektowi uczniowie nauczyli się udzielać pierwszej pomocy i korzystać z defibrylatora. Wzięli również udział w rowerowych wycieczkach krajoznawczych, spływie galarami po Sanie i turniejach sportowych promujących zdrowy styl życia. Zorganizowano też zbiórkę krwi, a krew oddało 40 osób.

Odbył się też test wiedzy gimnazjalistów na temat pierwszej pomocy. Wygrał Mikołaj Wieleba z Niska. Druga była Wiktoria Paruch z Rudniku nad Sanem a trzecie Anna Karkut z Jarocina.

Wcześniej przekazano do „użytku” defibrylator AED, który został zamontowany na ścianie starostwa powiatowego w Nisku.