Kolejne perły za rok

red.

publikacja 30.11.2017 14:40

Zakończyła się czwarta edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej "Margaritae Baroci".

Kolejne perły za rok Mali miłośnicy filharmonii arch. SOK

Czwarta edycja festiwalu trwająca od września do końca listopada obejmowała cykl ośmiu koncertów, w tym dwa kameralne, cztery organowe, jeden kameralno-oratoryjny i jeden oratoryjno-symfoniczny, które odbywały się w kilku miejscach, m.in. w Samorządowym Ośrodku Kultury oraz kościołach pw. Matki Bożej Królowej Polski i Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie oraz świątyni parafialnej w Chmielowie. Na uwagę zasługuje fakt, że tegoroczna edycja otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2017 - Edycja jesienna. Zgodnie z nazwą festiwalu - „Margaritae Baroci” czyli „Perły Baroku”, melomani mieli możliwość wysłuchania przede wszystkim kompozycji powstałych w okresie baroku.

Inspiracją przy tworzeniu programu tegorocznej edycji był obchodzony w tym roku na świecie jubileusz 100. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie - nierozerwalnie przez swoją wymowę związany z osobą św. Jana Pawła II. Dlatego w ramach koncertów zabrzmiały dzieła wielu kompozytorów, czerpiących swoje natchnienia z tradycji i kultury chrześcijańskiej. W czasie koncertów słuchacze nie tylko mogli cieszyć się walorami artystycznymi utworów, ale również w ramach edukacji muzycznej towarzyszył im wstęp muzykologiczny i historyczny.

Pierwsze dwa koncerty kameralne odbyły się 15 września. W sali widowiskowej SOK dla dzieci ze szkół podstawowych odbył się koncert edukacyjny, w czasie którego najmłodsi dokonali uroczystego otwarcia festiwalu. Po południu, w kościele Matki Bożej Królowej Polski w koncercie uczestniczyła młodzież z diecezji sandomierskiej, która zjechała do Nowej Dęby na Diecezjalne Dni Młodych. W programie znalazły się „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego w wykonaniu solisty Jakuba Michalaka z towarzyszeniem Krakowskiego Zespołu Kameralnego.

Kolejny koncert - organowy - miał miejsce w kościele parafialnym w Chmielowie. Na organach zagrał Maciej Zakrzewski, wykonując utwory Bacha, Pachelbela i Boellmanna.

Następny koncert organowy odbył się 22 października w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, podczas którego Ewa Bąk z Bielska Białej zagrała liczne utwory twórców baroku.

28 października w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbył się koncert kameralno-oratoryjny nawiązujący do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. W programie można było usłyszeć m.in. utwory: „Stabat Mater”, „Bogurodzica” czy „Boże coś Polskę”. W koncercie jako solistki wystąpiły Karin Wiktor-Kałucka oraz Agnieszka Monasterska. Towarzyszył im Krakowski Zespół Kameralny.

Uroczysty charakter miał koncert, który odbył się w SOK 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas koncertu oratoryjno-symfonicznego wystąpiły trzy połączone chóry z Krakowa: Chór Sanktuarium św. Jana Pawła II, Chór „Krakowskiej Młodej Filharmonii” i Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”. Chórom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna „Krakowskiej Młodej Filharmonii” pod dyrekcją Tomasza Chmiela. Jako soliści wystąpili: Karin Wiktor-Kałucka oraz Jacek Ozimkowski. Głównym punktem programu było Requiem d-moll op.48 Gabriela Faurego.

Kolejne perły za rok   Łukasz Mateja podczas koncertu edukacyjnego arch. SOK W środę 15 listopada sala widowiskowa SOK wypełniła się po brzegi miłośnikami muzyki z przedszkoli, szkół podstawowych oraz Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Przed publicznością wystąpił Łukasz Mikołaj Mateja, który poprowadził koncert organowo-edukacyjny. Swój występ artysta urozmaicił prelekcją i prezentacją slajdów edukacyjnych oraz konkursem dla dzieci, uzupełniającym podstawową wiedzę muzyczną.

W koncercie wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 5, Przedszkola „Krasnal” w Nowej Dębie, SP i Przedszkola w Alfredówce oraz podopieczni DPS i ŚDS w Nowej Dębie.

Ostatnie spotkanie miało miejsce w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i odbyło się 24 listopada. Podczas koncertu organowego można było usłyszeć utwory Kaysera, Pachelbela, Bacha, Walthera, Balbastre’a, Duboisa i Callaertsa w wykonaniu Katarzyny Olszewskiej, grającej na co dzień na słynnych organach oliwskich w Gdańsku.

Kolejne perły za rok   Przy organach Katarzyna Olszewska arch. SOK Tegoroczną edycję Festiwalu patronatem honorowym objęli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec oraz Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego. Festiwal został dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2017 - Edycja jesienna.

Ponadto mecenatem lub partnerstwem objęli Festiwal: spółka Pilkington Automotive Poland, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A, Zakłady Metalowe Dezamet S.A., Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Elektromontaż Rzeszów S.A., Zakład Obrotu Towarowego „Siarkopol” Sp. z o.o., Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Dębie.

Patronat medialny objęły: „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, Telewizja Polska Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Leliwa, „Echo Dnia”, „Tygodnik Nadwiślański”, „Tygodnik Korso Kolbuszowskie”.