Rower na smartfona

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 23.11.2017 17:30

Już w kwietniu przyszłego roku będzie można wypożyczyć dwa kółka.

Rower na smartfona Takie rowery pojawią się w Tarnobrzegu Marta Woynarowska /Foto Gość

Władze Tarnobrzega postanowiły wzorem innych miast umożliwić mieszkańcom i turystom wypożyczanie miejskich rowerów.

- W tej chwili prowadzimy rozmowy ze szczecińską firmą Geobike w sprawie wprowadzenia w Tarnobrzegu systemu wypożyczania miejskich rowerów „GEOvelo OS” - informował na dzisiejszej konferencji prezydent Grzegorz Kiełb. - Mamy nadzieję, że podpiszemy wkrótce list intencyjny i już w przyszłym roku z początkiem wiosny na naszych ulicach pojawią się charakterystyczne żółte rowery. Kolor jak najbardziej pasujący do naszego miasta, nieodzownie kojarzący się z siarką - dodał G. Kiełb.

Zasady funkcjonowania systemu, znacznie różniącego się od stosowanych w wielu innych miastach, przedstawił Grzegorz Bargielski, właściciel Geobike.

- Chodzi przede wszystkim o sposób udostępniania rowerów. Pierwsze systemy oparte były na stacjach dokujących, wymagających powstania infrastruktury do parkowania, wypożyczania i sposobów zwalniania rowerów. Mniej więcej trzy lata temu, dzięki rozwojowi elektroniki i telekomunikacji, powstały systemy nie wymagające stacji dokujących. "Mózg" znajduje się pod siodełkiem, gdzie ulokowany jest nadajnik GPS, dzięki któremu operator zna lokalizację roweru - wyjaśniał Grzegorz Bargielski. - Do parkowania sprzętu wykorzystywana jest istniejąca już struktura, nie ma zatem konieczności budowy specjalnych parkingów.

System „GEOvelo OS” funkcjonuje z powodzeniem w kilku krajach europejskich, w tym m.in. Wielkiej Brytanii, Francji. Aby można z niego skorzystać potrzebny jest jedynie smartfon oraz odpowiednia aplikacja i można siadać na dwa kółka. Odblokowanie odbywa się za pomocą aplikacji, ściągniętej na smartfona. Opłata dokonywana będzie za pomocą operatora płatności internetowych PayU. Za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 3 zł, w ciągu całego dnia nie będzie ona jednak mogła przekroczyć 9 zł. Geobike, który będzie operatorem systemu, przewidział także możliwość wykupienia abonamentów miesięcznych oraz rocznych.

Jak poinformował prezydent, w Tarnobrzegu pojawi się od 80 do 100 rowerów, które staną najprawdopodobniej w 10 miejscach, decyzję o ich lokalizacji urząd miasta podejmie po konsultacjach społecznych.

- System „GEOvelo OS” ma jeszcze tę zaletę, iż nie obciąża budżetu miasta. Starsze rozwiązania wprowadzające rowery miejskie, zmuszały samorządy do wydatków na przygotowanie całej potrzebniej infrastruktury - podkreślił G. Kiełb.