Na patriotyczną nutę

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 07.11.2017 16:07

Tarnobrzeskie przedszkolaki pokazały co znaczy być patriotą.

Na patriotyczną nutę Występ dzieci z Przedszkola Katolickiego Marta Woynarowska /Foto Gość

Katolickie Przedszkole im. św. Józefa, działające przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu zorganizowało I Międzyprzedszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Dla Niepodległej”.

- Przyszły rok 2018, nazwany „Rokiem dla Niepodległej”, będzie poświęcony obchodom 100-lecia odrodzenia się Polski po 123 latach niewoli. Z tej racji w całym kraju oraz w naszym mieście odbędzie się szereg wydarzeń mających upamiętnić tę doniosłą rocznicę. Także my, czyli Przedszkole Katolickie, postanowiliśmy już dzisiaj włączyć się w obchody i niemal w przededniu święta 11 listopada zorganizować konkurs pieśni patriotycznych skierowany do najmłodszych - wyjaśnia Karolina Kochańczyk-Sieroń, wicedyrektor przedszkola.

Na zaproszenie placówki pozytywnie odpowiedziały wszystkie miejsce przedszkola. Ich reprezentantów oraz dyrektorów i nauczycieli przywitał ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. MBNP i jednocześnie dyrektor Katolickiego Przedszkola.

- Patriotyzmu musimy uczyć się od najmłodszych lat. Nawet na wyższych uczelniach wprowadza się dzisiaj przedmiot „patriotyzm”, czyli wychowanie do umiłowania ojczyzny. W tym też duchu, duchu patriotyzmu pragną uczyć swych małych podopiecznych tarnobrzeskie przedszkola. I temu ma służyć dzisiejszy konkurs – zwrócił się do wszystkich uczestników oraz zgromadzonej widowni ks. Jan Biedroń.

Na scenie sali parafialnej zaprezentowali się soliści oraz zespoły reprezentujące miejskie przedszkola. Konkurs poprzedziła krótka inscenizacja przygotowana przez dzieci z Przedszkola im. św. Józefa, w której odwołały się do legendy opowiadającej o powstaniu godła i flagi polskiej.

Później ze sceny popłynęły najbardziej znane „przeboje” naszego narodowego śpiewnika. Występy dzieci oceniało trzyosobowe jury w składzie: Anna Pintal, pianistka, dyrygent, kierownik Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Ewa Wójcik-Lis, redaktor radia Leliwa oraz kleryk Piotr Sekulski.

- Wybór nie był łatwy. Nie ukrywam, że doszło między nami do pewnych sporów, ale ostatecznie osiągnęliśmy konsensus. I proszę mi wierzyć, nasze oceny są jak najbardziej obiektywne - wyjawiła kulisy obrad komisji konkursowej Anna Pintal.

Według jury najlepiej zaprezentowały się zespoły dwóch placówek - Przedszkola nr 8 oraz Przedszkola Katolickiego, które zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Decyzją jury drugie miejsce przypadło Zuzannie Dryło, trzecie zaś Gabrieli Okoń.

Laureaci, jak i wszyscy pozostali artyści otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek dla dzieci i ich opiekunów.