Nie żałowali grosza

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 03.11.2017 07:39

12 tys. 38 złotych, 2 dolary i 2 euro zebrali wolontariusze podczas kwesty na cmentarzach w Stalowej Woli.

Kwesta Kwesta
Pieniądze zbierali też członkowie Strzelca
Andrzej Capiga /Foto Gość

Na cmentarzach komunalnym i parafialnym jako wolontariusze datki zbierali między innymi poseł Rafał Weber oraz radni: Maria Chojnacka, Łukasz Durek, Grzegorz Męciński, Lucjan Małek, Marcin Siembida, a także dr Grzegorz Kida.

W siódmej już kweście wzięli także udział harcerze z ZHP i ZHR, Strzelcy oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zakłady Południowe.

- Uzyskana kwota z pewnością pozwala nam ubiegać się o dotacje na renowacje co najmniej dwóch zabytkowych nagrobków. Na razie Fundacja Przywróćmy Pamięć nie dokonała jeszcze wyboru. Z pewnością podejmiemy też dalsze prace na cmentarzu wojennym, aby, tak jak zapowiedzieliśmy, przywrócić temu miejscu godny wygląd Miejsca Pamięci Narodowej - powiedział Witold Adamski z Fundacji Przywróćmy Pamięć.

Przypomnijmy iż dzięki ubiegłorocznej zbiórce oraz finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Przemyślu i gminy Stalowa Wola udało się odnowić trzy nagrobki z piaskowca z początku XX w.: ks. Jana Jakiela, budowniczego rozwadowskiej fary i jej proboszcza, Władysława Dumaire, lekarza, którego ojciec był powstańcem listopadowym, a także polskiego żołnierza poległego w 1914 r. podczas I wojny światowej, szeregowego Władysława Bożka spod Przeworska.