Trzy nowe nagrobki

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 26.10.2017 13:19

Siódmą już kwestę organizuje Fundacja Przywróćmy Pamięć w Stalowej Woli.

Kwesta Kwesta
Odnowiony grobowiec ks. Jana Jakiela
Witold Adamski

Jej celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadowie.

Zbiórka rozpocznie się już 28 października (sobota), a członkowie fundacji tym dniu będą kwestować tylko na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli - Rozwadowie ( od 10.00 do 15.00). Następne kwesty, już na obu nekropoliach w Stalowej Woli, odbędą się 31 października (od 10.00 do 16.00) i 1 listopada (od 9 do 16).

Kwesta   Kwesta
Grobowiec Władysława Dumaire...
Witold Adamski
Członkom fundacji pomagać będą zaprzyjaźnione organizacje, w tym: ZHP, ZHR, Strzelec, Sokół, GRH Zakłady Południowe, a także radni oraz liczne grono wolontariuszy. Każdy z kwestujących osób oprócz charakterystycznej puszki, będzie miała również identyfikator.

- Dzięki ubiegłorocznej hojności odwiedzających oba cmentarze w Stalowej Woli oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Przemyślu, a także dużemu wsparciu gminy Stalowa Wola odrestaurowaliśmy trzy nagrobki z piaskowca z początku XX w.: ks. Jana Jakiela, budowniczego rozwadowskiej fary i jej proboszcza, Władysława Dumaire, lekarza, którego ojciec był powstańcem listopadowym, a także polskiego żołnierza poległego w 1914 r. podczas I wojny światowej, szeregowego Władysława Bożka spod Przeworska - wylicza Witold Adamski z Fundacji Przywróćmy Pamięć.

Kwesta   Kwesta
...i Władysława Bożka
Witold Adamski

Na cmentarz wojennym z kolei ustawiono krzyże z imiennymi tabliczkami na mogiłach z okresu I wojny światowej.

Koszt tegorocznej renowacji to 43 tys. 419 złotych.