Odnawianie kordegardy

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 25.09.2017 09:02

Stowarzyszenie „Dzików” kontynuuje remont zabytkowego budynku.

Odnawianie kordegardy - Pogoda niestety krzyżuje nam plany - mówi Witold Bochyński. Marta Woynarowska /Foto Gość

Prace prowadzone są przy dawnej kordegardzie, usytuowanej przy głównej bramie prowadzącej do parku dzikowskiego. Remont jest możliwy dzięki darowiźnie przekazanej stowarzyszeniu przez Jana Tarnowskiego i jego córkę Rosabelle Tarnowską oraz Siarkopol Tarnobrzeg i Zakłady Chemiczne.

- W tej chwili ukończone zostało odwodnienie, zabezpieczenie przeciwgrzybiczne i izolacja fundamentów. W dalszej kolejności prace obejmą wymianę tynków zewnętrznych oraz rynien. Chcielibyśmy także ułożyć chodnik i otoczkę z kostki brukowej wokół budynku, ale to wymaga uzyskania stosownej zgody ze strony miasta, albowiem stowarzyszenie posiada tylko umowę na 10-letnie użyczenie samego budynku kordegardy. Aby budynek był utrzymany w dobrym stanie konieczne jest jego ogrzewanie, dlatego zakupiony zostanie także piecyk tzw. koza - informuje Witold Bochyński, prezes Stowarzyszenia „Dzików”. - Bardzo zależało nam, by remont zakończył się przed 1 października, kiedy odbędą się uroczystości poświęcone pamięci prof. Stanisława Tarnowskiego, ale niestety deszczowa pogoda pomieszała nam szyki.

Remont zabytkowej XIX-wiecznej kordegardy jest kontynuacją rozpoczętych w ubiegłym roku prac, w czasie których odnowione zostało wnętrze budynku, dach oraz drewniany ganeczek. Renowacja prowadzona była w ramach projektu „Turystyczny Tarnobrzeg”, który zakładał otwarcie w nim Punktu Informacji Turystycznej. Na ten cel stowarzyszenie pozyskało dotację celową przyznaną przez Urząd Miasta. Przedsięwzięcie wsparł finansowo również Jan A. Tarnowski.