Targi z tortem

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 26.04.2017 12:42

- Słowa ogromnego uznania należą się osobom, które zainicjowały to wydarzenie 10 lat temu - stwierdził Paweł Bartoszek.

Targi z tortem Halę MOSiR-u wypełnili wystawcy i zwiedzający Marta Woynarowska /Foto Gość

- Okazało się bowiem, że było to bardzo słuszne i potrzebne przedsięwzięcie, o czym najlepiej świadczy liczba ponad stu wystawców – mówił starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek, który razem z prezydentem Tarnobrzega Grzegorzem Kiełbem uroczyście otworzyli dziesiątą edycję Targów Pracy i Edukacji.

Wszystkich gości, zwiedzających oraz wystawców przywitała Teresa Huńka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, głównego organizatora wydarzenia. - Z roku na rok targi cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co widać zwłaszcza po liczbie wystawców, jak i odwiedzających - zauważyła Teresa Huńka.

Wśród zaproszonych gości była Ewa Kraus, radna sejmiku województwa podkarpackiego, która podkreśliła, że targi pozwalają nie tylko na poszukiwanie zatrudnienia, szkoły, ale dają również okazję do bliższego poznania zmian zachodzących na rynku pracy oraz oczekiwań potencjalnych pracodawców. Co może stanowić podpowiedź w jakim kierunku należy się kształcić, jakie wybierać kursy przekwalifikowujące, by znaleźć dobre zatrudnienie.

Na takie podejście w kształceniu tarnobrzeskiej młodzieży zwrócił uwagę Grzegorz Kiełb, prezydent miasta, wspominając o realizowanym tarnobrzeskie szkoły ponadgimnazjalne projekcie „Synergia. Od jakości kształcenia do wzrostu zatrudnienia”. - Mam nadzieję, że dzięki temu nasi uczniowie zostaną bardzo dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy, a przedsiębiorcy chętnie będą ich zatrudniać - stwierdził G. Kiełb.

O stawianiu na fachowców, specjalistów w różnych dziedzinach można było się przekonać zwiedzając w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stoiska ponad stu wystawców, reprezentujących przedsiębiorców, instytucje związane z rynkiem pracy oraz szkolnictwo. Szczególnie mocno reprezentowane było to ostatnie zarówno przez szkoły ponadgimnazjalne, jak i uczelnie wyższe zarówno z woj. podkarpackiego, jak i świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Swoje stanowisko miała Wyższa Szkoła Sił Powietrznych w Dęblinie, która zachęcała przyszłych maturzystów do studiowania u siebie.

Oferty pracy przedstawiali lokalni przedsiębiorcy, w tym tak duże zakłady jak Huta Stalowa Wola, Zakłady Chemiczne „Siarkopol”, ale również mniejsze firmy.

- Kończę pierwszy stopień studiów pedagogicznych i przyszłam zobaczyć, czy jest jakaś oferta dla takich osób jak ja. Ale niestety nie znalazłam niczego dla siebie. Dlatego, najprawdopodobniej dokończę drugi stopień i podejmę drugi kierunek, który da mi perspektywę znalezienia pracy. Bo pedagogika nie była dobrym wyborem - stwierdziła pani Dominika.

Targom, jak zawsze towarzyszyło szereg dodatkowych wydarzeń, które zainicjował występ chóru młodzieży z Ukrainy pod kierunkiem Marii Kukchty. Zwiedzający mogli ponadto wysłuchać wykładów na temat zatrudnienia w Unii Europejskiej, o 25-letniej działalności Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz o pozyskiwaniu środków zewnętrznych przez mikroprzedsiębiorców.

Nie zabrakło również quizów na temat rynku pracy skierowanych do odwiedzających targi oraz konkursu na „Najciekawsze i najbardziej atrakcyjne stoisko wystawiennicze”.

Ponieważ była to jubileuszowa dziesiąta edycja targów, stąd pojawił się tort, którym poczęstowani zostali wszyscy goście i uczestnicy.

Organizatorami Targów były Powiatowy Urząd Pracy w Tarnobrzegu, Urząd Miasta Tarnobrzega, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Centrum Kształcenia Praktycznego w Tarnobrzegu, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnobrzegu, Zamiejscowy Wydział w Tarnobrzegu Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu.
Patronat honorowy natomiast objęli: minister rodziny, pracy i polityki społecznej, marszałek podkarpacki, prezydent Tarnobrzega oraz starosta tarnobrzeski.