Pierwsza przed wilanowską

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 24.04.2017 19:47

Wotum wdzięczności za majową konstytucję stanęło już na początku XIX stulecia.

Pierwsza przed wilanowską Adama Wójcik-Łużycki przybliżył m.in. postaci twórców konstytucji Marta Woynarowska /Foto Gość

Wilanowska Świątynia Opatrzności Bożej nie jest pierwszym kościołem będącym dziękczynnym votum za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W 1793 r. bowiem poseł na Sejm Czteroletni, Jan Onufry Ossoliński, starosta drohicki, ufundował w Mokobodach świątynię, jako osobiste podziękowanie Bogu za majową Ustawę Rządową. Autorem projektu był sam Jakub Kubicki, zwycięzca królewskiego konkursu na plan Świątyni Opatrzności Bożej, która miała stanąć w Warszawie. Kiedy stało się jasne, że idea króla Stanisława Augusta nie zostanie zrealizowana w związku z wydarzeniami, jakie sprowokowało uchwalenie konstytucji, starosta drohicki postanowił na własną rękę w swoich dobrach urzeczywistnić królewski zamiar. Zatrudnił Jakuba Kubickiego, który jak się przyjmuje, wykorzystał swoje konkursowe projekty. I tym sposobem w mazowieckiej wiosce stanęła pomniejszona wersja królewskiego votum.

O historii kościoła w Mokobodach, podczas wykładu inaugurującego „Tydzień Historyczny – Konstytucja 3 maja”, mówił dr Adam Wójcik-Łużycki. Swoje wystąpienie poświęcił ludziom, miejscom i pamiątkom związanym z Sejmem Wielkim oraz jego owocem, czyli majową Ustawą Rządową.

Przybliżył postaci głównych bohaterów wydarzeń, w tym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego, księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, Stanisława Kostkę Potockiego, ks. Hugona Kołłątaja oraz Jana Dekerta, prezydenta Warszawy i przywódcy tzw. czarnej procesji delegatów miast polskich w 1789 r.

Pierwsza przed wilanowską   Medale poświęcone warszawskiemu zamkowi Marta Woynarowska /Foto Gość Adam Wójcik-Łużycki „oprowadził” słuchaczy w wirtualny sposób po warszawskich miejscach wiążących się z majową konstytucją. Były zatem sale Zamku Królewskiego, pałac Radziwiłłów (obecnie Pałac Prezydencki), katedra pw. św. Jana, kościół Świętego Krzyża. Nie mogło naturalnie zabraknąć nieodległej Wiśniowej (pow. Staszowski). W tamtejszym kościele spoczęło serce ks. Hugona Kołłątaja, które sprowadził do Wiśniowej jego brat Rafał Kołłątaj, ówczesny właściciel tamtejszych dóbr. – To już piąta edycja „Tygodnia Historycznego”. Wprawdzie wcześniejsze odbywały się tradycyjnie w listopadzie w okolicach Święta Niepodległości, tym razem postanowiliśmy, że przygotujemy edycję wiosenną poświęcona naszej pierwszej konstytucji – wyjaśniał Kazimierz Wiszniowski, prezes tarnobrzeskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, który wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną jest organizatorem cyklu.

Przez cały tydzień można także zobaczyć wystawę okolicznościowych medali poświęconych Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, pochodzących z kolekcji Adama Wójcika-Łużyckiego.

W kolejnych dniach wykłady wygłoszą: Waldemar Stępak – „Ojcowie Konstytucji 3 maja”, Grzegorz Kociuba – „Poezja i polityka. Konstytucja 3 maja – refleksje poetów epoki”, Lesław Jasiński – Wojna z Konstytucją 3 maja” i Dariusz Bożek – „Zdrajcy Konstytucji 3 maja”. Wszystkie prelekcje rozpoczynają się o godz. 17 w sali odczytowej Biblioteki Pedagogicznej. Patronat honorowy nad „Tygodniem Historycznym” objął prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.