Miasto ich marzeń

Tomasz Gotkowski

publikacja 14.04.2017 09:25

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Rewitalizacja - ruszamy Stalową Wolę".

Rewitalizacja Rewitalizacja
Dzieci przedstawiły swoją wersję kolejowego dworca...
Tomasz Gotkowski

Konkurs zorganizowali wspólnie referat Centrum Rewitalizacji Urzędu Miasta i stalowowolska biblioteka.

Na konkurs wpłynęło 253 prace i 3 makiety: z szkół podstawowych 170 prac i 2 makiety, zaś z gimnazjów 83 prace i 1 makieta.

Przedmiotem konkursu dla uczniów klas IV-VI (I kategoria) było zaprojektowanie i wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej w formacie A3 prezentującej jeden z dwóch tematów: „Rozwadowski Rynek moich marzeń” lub „Plac Piłsudskiego moich marzeń”.

Gimnazjaliści z kolei mieli zaprojektować i wykonać wizję wybranej przez siebie części obszaru rewitalizowanego w Stalowej Woli - zgodnie ze wskazaną przez organizatorów mapką.

Rewitalizacja   Rewitalizacja
... i placów zabaw
Tomasz Gotkowski
Komisja konkursowa za najlepsze prace uznała te wykonane przez Joannę Szczęch, Dagmarę Adamczyk i Tymona Kaplara.

- Dzieci patrzyły na rewitalizowane miejsca własnym okiem. Powstawały więc place zabaw, budki z lodami, ale także metro czy muzeum kolei. Dzieci są od tego marzyć, a zadaniem dorosłych jest to, żeby ciekawe pomysły udało się zrobić. Wykazali się zwłaszcza uczniowie szkół podstawowych - stwierdziła plastyk Jadwiga Kukuła, przewodnicząca jury.

- Jesteśmy z was bardzo dumni, że tak dobrze poradziliście sobie z tematem rewitalizacji. Dla przypomnienia powiem tylko, że po łacinie rewitalizacja oznacza przywrócenie do życia, ożywianie. Głównym celem rewitalizacji jest nie tylko odnowienie budynku, placu, skweru lub parku, ale także pobudzenie do działania ludzi poprzez szkolenia, spotkania warsztaty. Istotnym elementem rewitalizacji jest partycypacja. To trudne słowo oznacza, że decyzje nie są podejmowane wyłącznie przez urzędników. Bardzo ważne jest zdanie mieszkańców. Dlatego też zorganizowaliśmy konkurs plastyczny, żeby poznać waszą wizje Placu Piłsudskiego oraz rozwadowskiego Rynku - dodał Jacek Marchewka z referatu Centrum Rewitalizacji.

Nagrody młodym ludziom wręczali Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej i Halina Wołos, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta. Prace nadesłane na rewitalizacyjny konkurs można oglądać w bibliotece, w holu na II piętrze.