Pasja teatrem pokazana

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

|

Foto Gość

publikacja 12.04.2017 09:22

Misteria Męki Pańskiej wracają na sceny teatralne, ulice miast i do parafialnych świątyń.

Pasja teatrem pokazana Misterium Męki Pańskiej w Nisku Archiwum prywatne

Z roku na rok rośnie liczba przygotowywanych spektakli teatralnych przedstawiających ostatnie godziny z życia Jezusa. Przygotowują je teatry amatorskie, szkolne, grupy parafialne a nawet całe miasteczka. W niektórych miejscach jest to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych ze Wielkim Postem i Wielkim Tygodniem. Trwające nieraz tygodniami przygotowania znajdują wyraz w naprawdę mistrzowskim spektaklu opowiadającym o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

W tym roku w naszej diecezji przygotowywanych jest kilkanaście takich pasyjnych spektakli.

Sandomierska Pasja

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Spadomierzu od kilku tygodni, trwają wytężone próby nad przygotowaniem pasyjnego spektaklu.

Zaangażowani są w to wydarzenie młodzi a wszystkim kieruje ksiądz wikariusz.

Pasja teatrem pokazana   Misterium w wykonaniu sandomierskiej młodzieży Natalia Łukawska Wiele rekwizytów młodzi wykonują sami, zaś wyposażeniem rzymskich żołnierzy wzorowane jest na staropolskich rycerzach średniowiecznych.

– Organizujemy po raz kolejny Misterium Pasyjne. W większości postacie ewangelijne odgrywają osoby z grup parafialnych. Najczęściej są to uczniowie gimnazjum. Udział w misterium traktują jako swego rodzaju wyróżnienie. Dokładają wiele starań by przygotować stroje, nauczyć się roli. Jest to także wspaniała forma ewangelizacji i formacji – podkreśla ks. Jan Kania, wikariusz parafii Matki Bożej Królowej Polski z Sandomierza.

Uczniowska Pasja w Zawichoście

Premiera Misterium Męki Pańskiej „Wiara czyni cuda”, opartego na scenariuszu Marcina Kobierskiego, aktora krakowskiego teatru „Bagatela”, odbyła się w miejscowym kościele parafialnym. Podczas prezentacji spektaklu przeprowadzano także akcję charytatywną „Pomagamy Kamili”, byłej uczennicy szkoły w Zawichoście, zbierano środki na jej kosztowne leczenie. Misterium zostało zaprezentowane także w szkole. - Ten spektakl wpisze się w przegląd inscenizacji w ramach XX. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELII 2016/2017 – podkreślała siostra Alicja Rutkowska CHR, jedna z inspiratorek spektaklu.

Pasja teatrem pokazana   Pasja wystawiona w Zawichoście Archiwum prywatne W spektaklu bierze udział 14 osób, są to uczniowie podstawówki, gimnazjum i liceum. Młodzi zrealizowali spektakl pod opieką pani Alicji Hołody i siostry Alicji Rutkowskiej. Choreografia była dziełem Małgorzaty Czajkowskiej. - Teatr stwarza szansę na bogactwo obdarowań. Gra kolegów potrafi zadziwić nie tylko rówieśników, którzy odkrywają w znajomym z klasy takie talenty, jakich nie spodziewaliby się po nim. Duma rodziców i przyjaciół z tego, że bliska im osoba gra w misterium, to też forma satysfakcji i nobilitacji – potwierdzenia, że bierze ona udział w czymś wartościowym. Okazuje się, że owoc teatralnej przygody cieszy wszystkich i jest on piękny, bo wiąże się z tajemnicą człowieka, którego odkrywamy na nowo, w nieznanym nam wymiarze – podkreślała siostra Alicja.

Niżańska Golgota

Młodzież z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Nisku pod opieką ks. Pawła Piędzio przygotowała i wystawiła misterium Męki Pańskiej. W rolę Jezusa wcielił się ks. Paweł, zaś młodzież odgrywała w pozostałe role postaci z ewangelijnych opisów Męki Pańskiej: postać Maryi, apostołów, żołnierzy rzymskich, arcykapłanów żydowskich, Piłata i jego żony czy Marii Magdaleny.

Pasja teatrem pokazana   Niżańscy aktorzy Archiwum prywatne Młodzi aktorzy wiernie i realistycznie przekazali treść opisów biblijnych. Bardzo pomocne były w tym odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty. W misterium znalazły się sceny: modlitwy w ogrójcu, pojmania, sądu u arcykapłana, procesu u Piłata, biczowania, drogi krzyżowej i ukrzyżowania. Finałową sceną było zmartwychwstanie. – Było to niesamowite przeżycie. Mogliśmy niemal realistycznie zobaczyć wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat. Myślę, że to bardzo wartościowe i głęboki pokazanie jak wielką cenę poniósł za nasze zbawienie Jezus – podkreślał pan Zbigniew.

Plenerowe Misterium Pasyjne w Łętowni

Młodzież z parafii pw. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Łętowni już po raz trzeci przygotowała Misterium Męki Pańskiej w plenerze. Scenografię przedstawienia przygotowano wokół parafialnej świątyni, gdzie rozgrywały się ewangelijne sceny. Misterium rozpoczęły sceny opowiadające o cudach Jezusa: przywrócenie wzroku niewidomemu, uzdrowienie kobiety cierpiącej na upływ krwi, wskrzeszenie Łazarza. Następnie aktorzy z gałązkami palm i okrzykiem Hosanna powitali Jezusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy.

Pasja teatrem pokazana   Misterium w plenerze w Łetowni Archiwum prywatne W przedstawieniu zebrani parafianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości podążali za aktorami Misterium odgrywającymi kolejne sceny z męki Jezusa. Podążyli do wieczernika by stać się świadkiem Ostatniej Wieczerzy podczas której Jezus obmył Apostołom nogi i ustanowił Eucharystię. Kolejny akt był okazją do spotkania się z Judaszem, który pełen rozterek, rozczarowania poszedł na spotkanie z wrogami Jezusa. Następnie w Ogrodzie Oliwnym zebrani modlili się z Jezusem i byli świadkami aresztowania. Po niesprawiedliwym procesie poszli śladami Jezusa niosącego krzyż na miejsce ukrzyżowania. Ostatnim akcentem misterium był pusty grób Jezusa.

Misterium przygotowane zostało przez dzieci i młodzież z parafii, pod kierunkiem ks. Krystiana Kusztyba, pana Adama Madeja oraz wychowawczyń Świetlicy Parafialnej, pani Reginy Kusiak i pani Natalii Sztaba. O oprawę muzyczną zadbali: Parafialny Chór „Caecilianum”, Schola parafialna oraz zespół muzyczny „CaeliMeum”.