Jubileuszowa „Choinka”

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 05.01.2017 22:06

Gościem specjalnym dziesiątej edycji „Choinki życzeń” była Anna Wyszkoni.

Jubileuszowa „Choinka” Występ Anny Wyszkoni w serbinowskim kościele Marta Woynarowska /Foto Gość

Z niecierpliwością uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu czekali na znaną piosenkarkę, która chętnie odpowiedziała na ich zaproszenie. W samo południe burzą oklasków Anna Wyszkoni została przywitana przez społeczność szkoły.

Uczniowie zaprezentowali specjalny program artystyczny, w którym zawarli zimową opowieść.

Występ dzieci i młodzieży obejrzeli także prezydent miasta Grzegorz Kiełb, ks. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zwycięzcy licytacji drzewka - symbolu akcji, koszulki Michała Pazdana, reprezentanta Polski oraz kalendarza z autografem Anity Włodarczyk, mistrzyni olimpijskiej, która została przeprowadzona na antenie Radia Leliwa.

Zwycięzcami aukcji zostało małżeństwo z Mielca, które miało okazję zjeść obiad w towarzystwie Anny Wyszkoni.

Uczniowie szkoły z ogromną radością przyjęli swego gościa. Przygotowali cały zestaw zadań, w tym obowiązkowe odbicie dłoni oraz mnóstwo pytań. Piosenkarka chętnie odpowiadała i rozmawiała z dziećmi.

- Uwielbiam spotkania z dziećmi. Wiem, że dla nich to spotkanie ze mną jest ważne, ale tak samo istotne jest dla nas, działa bowiem w sposób oczyszczający - wyznała Anna Wyszkoni.

Wieczorem zaś w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu piosenkarka wystąpiła z koncertem kolęd. Obok znanych i bardzo popularnych kolęd, znalazła się także odkryta niedawno w Szwecji XVII-wieczna polska kolęda „Wielkie nieba, co się dzieje?” oraz utwory autorstwa samej piosenkarki.

Dochód z biletów-cegiełek na występ Anny Wyszkoni trafił razem z pieniędzmi z radiowej aukcji oraz rozprowadzonego „Sianka bożonarodzeniowego” do wspólnej puli.

- Fundusze z tegorocznej edycji chcielibyśmy przeznaczyć na doposażenie pracowni muzykoterapii oraz na wyjazd uczniów na tzw. zieloną szkołę - wyjawiła Nina Leończyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, które jest organizatorem akcji „Choinka życzeń”.

Zaczęło się skromnie w 2007 r. od występu uczniów szkoły, którzy przygotowali kolędy i pastorałki.

- Jak to zwykle bywa potrzeba stała się matką wynalazku. Brakowało pieniędzy na konieczny remont, doposażenie sal. W gronie nauczycieli intensywnie myśleliśmy, w jaki sposób i gdzie można by je pozyskać. I wówczas nasz niezwykle twórczy kolega Paweł Gospoś wpadł na pomysł nagrania płyty z kolędami w wykonaniu naszych uczniów, którą będziemy sprzedawać - wyjaśnia genezę akcji Nina Leończyk. - Ponadto zorganizowaliśmy publiczną zbiórkę pieniędzy w sklepach „Sezam”. To była owa pierwsza skromna edycja, ale już następna przybrała nieco inną, bogatszą formę. Przyjechał do nas Andrzej Piaseczny, a w kolejnych latach posypały się nazwiska innych znanych osób - Witolda Paszta, Łukasza i Pawła Golców, Karoliny Nowakowskiej, Aleksandry Szwed, Mateusza Ziółki i Sławomira Szmala.

Nikt z zaproszonych gości nie odmówił. Dla nich - jak stwierdził Andrzej Piaseczny, który już dwukrotnie odwiedził uczniów ZSS - jest to także wzruszające i ogromnie pozytywne przeżycie.

- Docieramy do znanych osób głównie tzw. kanałami prywatnymi, nie oficjalnymi przez menedżerów, gdyż to daje możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi, rozmowy, wyjaśnienia i zaproszenia - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ZSS.

Spotkanie czy koncert artysty połączony z licytacją różnego rodzaju przedmiotów, rozprowadzaniem biletów-cegiełek to tylko jeden z punktów „Choinki życzeń”. Tradycyjnie otwiera ją kwesta „Sianka bożonarodzeniowego” odbywająca się przed tarnobrzeskimi kościołami, później na antenie Radia Leliwa przeprowadzana jest licytacja drzewka - symbolu akcji, a po świętach przychodzi czas na główny punkt, czyli spotkanie z „gwiazdą”.

- Dzięki zebranym podczas akcji pieniądzom udało się nam zorganizować sale wczesnego wspomagania, co była naszym wielkim marzeniem. Większość prac remontowych przeprowadził i sfinansował urząd miasta, my ze swej strony wykonaliśmy podłogi, wyposażyliśmy sale w odpowiedni i kosztowny sprzęt oraz wykonaliśmy podjazd dla wózków - wymienia Nina Leończyk. - Dla uczniów spotkanie ze znanymi osobami to kontakt ze światem znanym z mediów, powiew wielkiego świata na swoim lokalnym podwórku. Jest to okazja do podpatrzenia, zadania nurtującego pytania, a czasami zwyczajnego przytulenia do „gwiazdy”.