Rok 2016 w naszym obiektywie

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 31.12.2016 11:34

Witając nowy rok, często podsumowujemy ten, który minął. Przypominamy sobie, co przyniósł, czym zaskoczył i zadziwił. My również powracamy do tych najważniejszych wydarzeń minionego 2016 roku.

Rok 2016 w naszym obiektywie Nasi na ŚDM w Krakowie ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Pokłony dla Dzieciątka

Rok 2016 w naszym obiektywie   Orszak Trzech Króli ks. Tomasz Lis /Foto Gość Tysiące osób przeszły ulicami miast i miejscowości w Orszakach Trzech Króli. Ta całkiem młoda tradycja na dobre zagościła w naszej diecezji. Tradycyjnie orszaki wyruszały z parafialnych świątyń, podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców, pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano. W Sandomierzu trzy kolumny orszaku spotkały się na Rynku Starego Miasta, gdzie królowie złożyli dary i oddali pokłon Jezusowi. W Ostrowcu Świętokrzyskim organizatorów zaskoczyła bardzo duża liczba mieszkańców, który przyłączali się do trzech kolumn orszaku, które spotkały się na rynku. Podobne orszaki odbyły się w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Gorzycach, Nowej Dębie, Rudniku nad Sanem, Gawłuszowicach, Opatowie i Staszowie.

Brązowi księża piłkarze

Rok 2016 w naszym obiektywie   Piłkarska drużyna księży Archiwum prywatne Księża naszej diecezji zdobyli brązowy medal w piłce halowej na Mistrzostwach Polski. W toruńskich halach sportowych rywalizowały rekordowo 23 drużyny księżowskie. Księża z naszej diecezji awansowali z grupy i w ćwierćfinale zmierzyli się z drużyną z Kielc, pokonując ją 2:1. W półfinale przegrali z ekipą diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W walce o trzecie miejsce księża z Sandomierza pokonali ekipę kapłanów w Lublina. Najlepszym bramkarzem został ks. Damian Stala z naszej diecezji. Najstarszym zawodnikiem finałów - proboszcz z Iwanisk ks. Wacław Gieniec. Był to już drugi sukces po zdobytym kilka lat temu mistrzostwie.

Nocą, w ciszy i z krzyżem w ręku

Rok 2016 w naszym obiektywie   Ekstremalna Droga Krzyżowa ks. Tomasz Lis /Foto Gość Ponad 40 km wędrowali w zmiennych warunkach uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Tę sandomierską rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ruszający wraz z pątnikami w nocną pielgrzymkę. Smagani zimnym wiatrem, idąc wzdłuż brzegu Wisły i dróżkami pomiędzy sadami, pątnicy pokonali trasę pomiędzy stacyjnymi kościołami w Sandomierzu i Sulisławicach. Pośród uczestników dużo było ludzi młodych, nie brakowało także małżeństw wyruszających wspólnie na trasę oraz osób starszych, które w większych grupach także postanowiły pokonać nocną trasę. Każda z wyruszających na trasę grup zabierała z sobą drewniany krzyż. Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbyły się w Nisku, Opatowie i Ostrowcu Świętokrzyskim.

U źródeł naszej wiary

Rok 2016 w naszym obiektywie   Diecezjalne obchody jubileuszu chrztu Polski ks. Tomasz Lis /Foto Gość Diecezjalne dziękczynienie w 1050. rocznicę chrztu Polski odbyło się w Zawichoście nad brzegiem Wisły, gdzie odprawiono nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Do Zawichostu przybyły pielgrzymki piesze, autokarowe, rowerowe oraz na łodziach i kajakach. Pielgrzymi, trzymając w rękach zapalone świece, wyrzekli się szatana i osobistych grzechów oraz złożyli wyznanie wiary w Boga. Przez gest pokropienia wodą święconą zebrani odnowili łaskę otrzymaną na chrzcie świętym. Następnie w uroczystej procesji przeszli przed parafialny kościół, w którego podziemiach kilkanaście lat temu odkryto starożytną absydę chrzcielną. Następnie w kościele św. Jana Chrzciciela odbyła się Msza św. dziękczynna za dar wiary i 1050. rocznicę chrztu Polski. U wejścia do świątyni bp Nitkiewicz poświęcił nową chrzcielnicę. - Chcemy wypowiedzieć wspólnotowe oraz indywidualne „tak” na wezwanie naszego Zbawiciela. Pragniemy zachowywać wszystko, co nam przykazał i dzielić się tym z innymi. Wierzymy, że On jest razem z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata - mówił bp Nitkiewicz.

Potęga młodości i wiary

Rok 2016 w naszym obiektywie   ŚDM w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Kilka tysięcy młodych z różnych państw i kontynentów gościliśmy w naszej diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży. Przez kilka dni młodzi pielgrzymi zwiedzali najciekawsze miejsca w naszym regionie, spotykali się ze swoimi rówieśnikami na wspólnej modlitwie i zabawie oraz uczestniczyli w katechezach formacyjnych. 23 lipca odbył się w Sandomierzu Dzień Wspólnoty, który zgromadził gości-pielgrzymów oraz naszą młodzież. Królewskie miasto zostało ogarnięte tego dnia entuzjazmem młodych o różnych kolorach skóry, różnej narodowości i języków złączonych wiarą i miłością do Chrystusa. Punktem centralnym spotkania była Msza św. na Błoniach. Na placu, gdzie przed 17 laty Mszę św. celebrował papież Polak Jan Paweł II, zgromadziło się kilka tysięcy osób. Eucharystię sprawowali biskupi przybyli z młodymi pielgrzymami do naszej diecezji. Podczas Mszy św. młodzi z każdego kraju złożyli dary symbolizujące ich ojczyznę oraz Księgę Pamiątkową powstałą z okazji Światowych Dni Młodzieży. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Nitkiewicz podziękował młodym z różnych stron świata za przybycie i piękne świadectwo ich pełnej radości wiary.

Campus miliona serc

Rok 2016 w naszym obiektywie   Spotkanie młodych w Krakowie Archiwum prywatne Na ŚDM do Krakowa wyjechało z naszej diecezji kilka tysięcy młodych. Pierwsze grupy wraz z bp. Nitkiewiczem i biskupem seniorem Edwardem Frankowskim uczestniczyły już w Mszy św. inaugurującej spotkanie na Błoniach. Przez kolejne dni młodzi brali udział w licznych spotkaniach formacyjnych, katechezach zorganizowanych na terenie całego Krakowa oraz licznych koncertach i imprezach towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży. Po kilku dniach pobytu w mieście wszyscy młodzi zebrali się na Campus Misericordiae. Wśród pielgrzymów była duża grupa młodych z naszej diecezji, wielu z ich uczestniczyło w tym spotkaniu jako wolontariusze wspomagający organizację tego wydarzenia. - Nie sądziłem, że będzie nas tak wiele. To niesamowite. Po raz pierwszy uczestniczę w takim spotkaniu. Mimo zmęczenia jestem dumny, że tutaj dotarłem. Chcę doświadczyć tego spotkania ludzi młodych pełnych wiary z nadzieją patrzących w przyszłość - mówił Krzysztof, który uczestniczył w spotkaniu. Podczas Mszy św. na Campus Misericordiae papież Franciszek wezwał młodych, by zeszli z wygodnej „kanapy” swojego życia i stawali się świadkami miłosiernego Boga. Papież zaprosił młodych na kolejne spotkanie w Panamie.

Sztandar i herb dla miasta

Rok 2016 w naszym obiektywie   Poświęcenie sztandaru miasta Sandomierza ks. Tomasz Lis /Foto Gość W przeddzień obchodów święta patrona miasta - bł. Wincentego Kadłubka - w Sandomierzu obchodzono 730. rocznicę lokacji miasta. Z tej okazji odbyła się konferencja naukowa oraz nadanie miastu nowego herbu i sztandaru. Na Zamku Królewskim odbyło się sympozjum, podczas którego kilku wybitnych naukowców mówiło o przeszłości Sandomierza, jego założycielach i chrześcijańskich korzeniach. Drugiego dnia w bazylice katedralnej odbyła się Msza św., podczas której dziękowano Bogu za chlubną historię miasta i modlono się w intencji obecnych mieszkańców. Nowy sztandar poświęcił bp Nitkiewicz i przekazał go na ręce burmistrza. Następnie na Rynku Starego Miasta odbyła się ceremonia przekazania sztandaru oraz pokaz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Potrzebujemy stale Bożego miłosierdzia

Rok 2016 w naszym obiektywie   Zakończenie obchodów Roku Miłosierdzia ks. Tomasz Lis /Foto Gość Zakończenie diecezjalnych obchodów Roku Miłosierdzia odbyło się w kościele stacyjnym w Skopaniu. Mszy św. przewodniczył bp Nitkiewicz, który podkreślił, że Boże miłosierdzie jest nieustannie otwarte na każdego człowieka. - Drzwi Miłosierdzia otwarte szeroko w różnych świątyniach naszej diecezji oraz na całym świecie prowadziły do przemiany życia. Były narzędziem Bożej łaski. Inspirowały rozwój wolontariatu i doraźne akcje pomocy potrzebującym - podkreślał bp Nitkiewicz. W kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu wspólnie dziękowano Bogu za czas łaski i dzieła podjęte w naszej diecezji podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Biskup symbolicznie zamknął Bramę Miłosierdzia, którą przez mijający rok przekraczali wchodzący do świątyni pielgrzymi, mieszkańcy miasta i turyści.

Rok 2016 w naszym obiektywie   ŚDM w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość