Cecyliański koncert

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 26.11.2016 23:03

W kościele seminaryjnym chóry oraz solowi artyści zaprezentowali arcydzieła muzyki i śpiewu kościelnego.

Cecyliański koncert Występ chóru seminaryjnego Archiwum seminaryjne

W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Rozpoczęła je wspólna Msza św. w seminaryjne kaplicy, której przewodniczył ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium.

Drugą część spotkania stanowiło spotkanie robocze Prezesów parafialnych Kół Przyjaciół. Uwieńczeniem przyjacielskiego spotkania był przygotowany koncert cecyliański, który organizowany jest corocznie z okazji obchodów wspomnienia św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego.

W kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła zaprezentował się chór „Świętokrzyskie Bemolki” Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Ostrowca Świętokrzyskiego wraz z instrumentalistami oraz chór Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. - We wtorek, 22 listopada, przeżywaliśmy wspomnienie liturgiczne św. Cecylii dziewicy i męczennicy. W Kościele jest ona patronką muzyków kościelnych, organistów, chórów. Człowiek, nie jest w stanie wyrazić towarzyszących mu emocji, takich jak radość, uwielbienie, tylko samymi słowami. Okazuje radość całym ciałem oraz śpiewem. Dlatego już w Starym Testamencie oddawano cześć Bogu poprzez śpiew. Król Dawid, który wprowadzał Arkę Przymierza śpiewał z wielkiej radości na cześć Pana. Ta praktyka przyjęła się również w Kościele. Od początku jego istnienia uczniowie Chrystusa śpiewali psalmy, pieśni na Jego cześć - podkreślał ks. Leszek Chamerski, seminaryjny wykładowca muzyki kościelnej.

- Przez dwa tysiące lat chrześcijaństwa powstała ogromna literatura muzyczna. Najpierw wykonywano chorał gregoriański, w renesansie śpiewy wielogłosowe, w baroku muzyka instrumentalna, szczególnie organowa, oraz wokalno-instrumentalna, której inspiracjami były: Pismo Święte czy życiorysy świętych. Kompozytorzy wszystkich epok tworzyli te wspaniałe dzieła na większą chwałę Boga, ale także abyśmy w muzyce potrafili odkryć i zachwycić się prawdziwym pięknem, pochodzącym od Stwórcy. To wielkie dziedzictwo nie może być zapomniane, dlatego z okazji wspomnienia św. Cecylii w wielu świątyniach organizowane są koncerty, w czasie których chórzyści, organiści, różne zespoły instrumentalne wykonują muzykę kościelną, abyśmy jeszcze bardziej uwrażliwili się na piękno, którego źródłem jest Bóg, wzmocnili naszą wiarę - dodał ks. L. Chamerski.

Cecyliański koncert   Występ ostrowieckich instrumentalistów Podczas koncertu najpierw wystąpili instrumentaliści ze Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, następnie chór młodzieżowy. Podczas koncertu zebrani w kościele miłośnicy muzyki kościelnej mogli także posłuchać utworów organowych wykonywanych przez seminarzystów oraz występu chóru alumnów sandomierskiej uczelni.