Za Ojczyznę i wolność

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 14.11.2016 16:21

Koncert patriotyczny w Zakrzowie.

Za Ojczyznę i wolność Chór i schola podczas występu ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Dzisiejszy koncert jest oddaniem hołdu żołnierzom, którzy wywodzili się z tej ziemi a złożyli ofiarę swojego życia walcząc o niepodległość Ojczyzny. Przywołujemy ich pamięć, aby kształtować tożsamość młodego pokolenia - podkreślał ks. Jan Kaszewicz, proboszcz parafii.

Śmiało można powiedzieć, że zakrzowska i sielecka ziemia, to mała ojczyzna wielkich bohaterów. To właśnie z tych miejscowości, które dziś stanowią osiedla Tarnobrzega, wywodziło się wiele wspaniałych osób, które złotymi literami wpisały się nie tylko w lokalną historię walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. Na frontach dwu wojen światowych oraz podczas wojny z bolszewikami i w szeregach Armii Krajowej wielu z nich oddało życie za niepodległą Polskę. Imiona bohaterskich mieszkańców Zakrzowa i Sielca od kilku lat są upamiętnione na specjalnych tablicach umieszczonych na ścianie świątyni.

W związku z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości w kościele w Zakrzowie zorganizowano koncert patriotyczny w którym wystąpił chór i schola parafialna oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej 9  w Tarnobrzegu.

Występ artystyczny poprzedził wykład historyczny dra Tadeusza Zycha, który przybliżył zebranym sylwetki poszczególnych lokalnych bohaterów. - Niewątpliwie obecność mieszkańców Zakrzowa, Sielca i pobliskiego Tarnobrzega zaznaczyła się podczas każdej minionej wojny. Jednak musimy mieć świadomość, że sprawa wolności to praca, walka i modlitwa kilku pokoleń polaków, którzy znaleźli się pod jarzmem zaborców - mówił dr Tadeusz Zych. Historyk przywołał postać Ignacego Sobolewskiego, powstańca styczniowego, oraz żołnierzy, którzy byli wcieleni do armii państw zaborczych i ginęli na polach walki podczas I wojnie światowej. - Wśród żołnierzy marszałka Piłsudskiego możemy wymienić wspaniałych legionistów Benedykta Klimka, Stanisława Nieradzkiego czy o. Damiana Węgiel. Również musimy pamiętać o żołnierzach z Zakrzowa i Sielca, którzy wzięli udział w wojnie z bolszewikami. Hrabia Tarnowski wyposażył jeden z oddziałów, który z żołnierzami z tego rejonu powstrzymywał nawałę bolszewicką. Jednym z największych bohaterów wojny obronne w 1939 r. był ułan Mieczysław Czech, który został odznaczony za odwagę krzyżem Virtuti Militari - wymieniał dr T. Zych.

- Podczas dzisiejszego wieczoru chcemy przywołać pamięć tamtych lat, kiedy to nasi przodkowie stawali do walki o wolną Polskę. Chcemy nie tylko zaprezentować patriotyczne pieśni, które towarzyszyły polskim oddziałom, ale także poprzez grupę taneczną wprowadzić państwa w klimat tamtych czasów, polskich domów i dworów. W ostatniej części naszego koncertu zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych - mówiła Aneta Surowiec, dyrygent chóru i scholi.

Za Ojczyznę i wolność   Występ grupy tanecznej ks. Tomasz Lis /Foto Gość Występ rozpoczęła grupa taneczna, która wykonała staropolski taniec Polonez. Następnie chórzyści zaśpiewali „Marsz konfederatów”. Zgromadzona w kościele publiczność oklaskiwała występy solowe jak i pieśni wykonywane chóralnie i przy akompaniamencie skrzypiec. Grupa taneczna urozmaiciła występ prezentując jeszcze walca wiedeńskiego i ułańskiego mazura.

Widzowie nagradzali artystów owacjami na stojąco.

Na zakończenie zebrani w kościele widzowie wykonali wspólnie z chórzystami kilka pieśni legionowych i żołnierskich. Podsumowaniem spotkania była wspólna modlitwa słowami pieśni „Boże coś Polskę”.