Serce bez granic

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 24.09.2016 20:43

Rozpoczęły się IX Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego.

V Festiwal V Festiwal
Michał zachwycił grą na akordeonie
Andrzej Capiga /Foto Gość

Blisko 80 młodych artystów oraz 15 zespołów zaprezentowało się podczas V Festiwalu Piosenki Misyjnej  „Serce bez granic” im. ks. Kard. Adama Kozłowieckiego, który odbył się w muzeum jego imienia w Hucie Komorowskiej.

- Festiwalem rozpoczęliśmy IX Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego. Cieszmy się tym bardziej, iż są one w Roku Miłosierdzia i 1050. lecia chrztu Polski. Poprzez te dni chcemy zwrócić uwagę zarówno na wielką pracę, jaką wykonał kardynał, ale też pokazać, jak obecnie możemy naśladować jego posługiwanie względem chorych i cierpiących - powiedział dyrektor Muzeum im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej ks. Daniel Koryciński.

V Festiwal   V Festiwal
Wszyscy wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom
Andrzej Capiga /Foto Gość
Sześcioosobowe jury, któremu przewodniczyła Irena Markowicz z Polskiego Radia Rzeszów, miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszyscy wykonawcy reprezentowali wysoki poziom. W kategorii zespoły pierwsze miejsce w festiwalu wywalczył Zespół Szkół w Cmolasie, który wyprzedził „Razem z Jezusem” i zespół z Bud Głogowskich. Wśród solistów natomiast najlepszą wykonawczynią okazała się Paulina Kodyra. Drugie i trzecie miejsca zajęły, odpowiednio, Marcelina Karkut i Jagoda Bajda. Nagrodę wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Romaniuka otrzymał Zespół „WC Plus”, a dyrektora Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego ks. Daniela Korycińskiego - Marcelina Kopeć.

Jednym z uczestników festiwalu był Michał, który popisał się grą na akordeonie. - Na akordeonie gram prawie dwa lata. Wybrałem ten instrument, ponieważ bardzo mi się podoba - wyznał Michał.  Michał występuje na wszystkich szkolnych uroczystościach w Szkolę Podstawowej w Zarębkach, gdzie mieszka. Uczęszcza również do trzeciej klasy szkoły muzycznej w Kolbuszowej. - Brał udział w Makroregionalnym Konkursie Akordeonowym w Tarnobrzegu, zajmując drugie miejsce. Teraz zaś jest uczestnikiem programu „Mam talent” - dodaje mama Michała, Justyna Stochel. Brat Mateusz gra zaś na gitarze.

V Festiwal   V Festiwal
Wśród widzów był też bp Edward Frankowski
Andrzej Capiga /Foto Gość
Festiwal poprzedziła Eucharystia w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Hucie Komorowskiej, której przewodniczył bp Edward Frankowski. Biskup w słowie Bożym podkreślił wartość wiary, którą trzeba wyznawać i bronić na wzór kardynała. Zaapelował także, abyśmy stawali w obronie prześladowanych za wiarę.

 Honorowym patronat nad festiwalem sprawowali ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.