Odnowiona stulatka

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 19.09.2016 19:13

Jubileusz parafii w Jarocinie.

Odnowiona stulatka Mszy św. przewodniczył bp E. Frankowski ks. A. Stachowicz

- Przygotowując się do uroczystości jubileuszowych w sposób duchowy, przeżywaliśmy nowennę oraz nabożeństwo do siedmiu boleści Matki Bożej, a modlitwę kończyliśmy Mszą św. Każdego tygodnia w środę polecaliśmy naszą wspólnotę Bogu przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Bezpośrednim przygotowaniem do dzisiejszej uroczystości były misje parafialne. W ostatnich latach wraz z całą wspólnota odnowiliśmy gruntownie naszą świątynię wraz z renowacją wnętrza – poinformował ks. Tadeusz Kuźniar, proboszcz parafii.

Mszy św., w której parafianie dziękowali za stulecie powstania kościoła parafialnego przewodniczył bp senior E. Frankowski. Przy ołtarzu stanęli również kapłani, którzy przez lata pełnili posługę duszpasterską w parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, liczni parafianie i przybyli goście. - Patrząc na wykonane prace widzimy jak wielkich dzieł można wspólnie dokonać. Wasza troska o świątynię wyraża miłość i wiarę do Boga, który towarzyszy temu miejscu od pokoleń – podkreślał bp senior Edward Frankowski.

Odnowiona stulatka   Msza św. jubileuszowo-dziękczynna ks. A. Stachowicz W homilii biskup przypomniał tragiczne dla parafii lata ostatniej wojny, podczas której niemieccy okupanci spalili plebanię a w niej proboszcza wraz z trzema osobami. Na zakończenie liturgii biskup podziękował duszpasterzom i parafianom za ich zaangażowanie w odnowienie świątyni. Po wspólnej modlitwie zebrani mogli wysłuchać koncertu zespołów i przybyłej orkiestry, zaś dla najmłodszych przygotowano ciekawe niespodzianki.

Początkowo świątynia w Jarocinie była kościołem filialnym parafii Kurzyna. Początki budowy kościoła to lata 1911-1913. Budową świątyni zajął się przedsiębiorca z Radomyśla Aleksander Krajewski przy pomocy parafian. Nie zachowały się żadne inne dokumenty odnośnie szczegółów budowy kościoła, gdyż 12 czerwca 1943 r. Niemcy spalili plebanię, a wraz z nią archiwum parafii. Kościół jednonawowy wybudowany w stylu gotyckim. Świątynia została poświęcona w 1916 r. W 1969 r. dobudowano do kościoła duży przedsionek. Do parafii należą trzy kaplice dojazdowe: Mostki - Nalepy, Mostki – Wasile i Szyperki.