Spotkania pod Krzyżem

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 31.08.2016 15:45

W 36. rocznicę Porozumień Sierpniowych związkowcy i ludzie „Solidarności” spotykali się pod krzyżem przed Wydziałem Narzędziownia w Hucie „Stalowa Wola”.

Rocznicowe uroczystości Rocznicowe uroczystości
Bolesław Konefał, w środku, brał czynny udział w strajku
Andrzej Capiga /Foto Gość

Wśród obecnych był także bp Edward Frankowski oraz nowy duszpasterz pracowników huty ks. Krzysztof Kida. Bolesław Konefał był jednym z uczestników strajku w 1988 r. w Hucie „Stalowa Wola”.  W tym roku miał zaszczyt nieść sztandar „Solidarności”.

 - Pracowałem na stalowni. Władza komunistyczna próbowała różnych sposobów, by nas zastraszyć, w tym helikopterów, które krążyły nad hutą. Dopuszczała się różnych prowokacji. Mimo nasilania się tych represji, aktywność strajkujących oraz osób, które pomagały im z zewnątrz rosła. Pamiętam o tych wydarzeniach, w patriotycznym duchu wychowałem dzieci i mimo, iż już od trzech lat jestem na emeryturze, co roku przychodzę pod ten krzyż na spotkania - powiedział pan Bolesław.

Rocznicowe uroczystości   Rocznicowe uroczystości
Bp Edward Frankowski od początku wspierał tworzącą się "Solidarność"
Andrzej Capiga /Foto Gość
Henryk Szostak, przewodniczący „Solidarności” Huty „Stalowa Wola” podkreślił, że obowiązkiem członków związku jest pamiętać o ideałach i postulatach „Solidarności”. - Nie ukrywam, iż wszystko zostało zrobione tak, jak powinno. Poprzedni rząd nie rozmawiał z nami. Uważał, że wie wszystko. Sami jesteśmy też trochę winni, że tego nie dopilnowaliśmy. Liczę iż rządy PiS nam dopomogą w realizacji solidarnościowych postulatów. Do tej pory rząd ten zrealizował ich już siedem - zaznaczył przewodniczący.

Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” Andrzej Kaczmarek dodał z kolei, że krzyż nieprzypadkowo stoi przed Narzędziownią. - W 1980 r. wydział ten stał się kolebką „Solidarności” w Stalowej Woli i w całym regionie - przypomniał przewodniczący.

Bp Edward Frankowski to symbol zaangażowania się Kościoła w solidarnościowy ruch. Od początku duchowo i materialnie wspierał i mobilizował strajkujących hutników. On też poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą przed krzyżem odmówili uczestnicy spotkania. Następnie złożono wieńce i kwiaty w geście solidarności z poległymi uczestnikami sierpniowych strajków.

Rocznicowe uroczystości   Rocznicowe uroczystości
Niestety coraz mniej osób przychodzi na spotkania
Andrzej Capiga /Foto Gość
Spotkanie zorganizowali Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Huty „Stalowa Wola” i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”