U stóp bł. Wincentego

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 09.08.2016 16:50

- Tylko takie życie, przeniknięte ufnością w Boże Miłosierdzie, ma smak i daje człowiekowi szczęście. Wasze pielgrzymowanie do Jasnej Góry stwarza wiele okazji, żeby tego doświadczyć. Potrzebne jest jednak światło wiary - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.

Stalowowolscy patnicy Stalowowolscy patnicy
Pielgrzymi w połowie szlaku
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W połowie pątniczej trasy pielgrzymów stalowowolskich odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. Dnia 8 sierpnia, na placu przed świątynią opactwa cysterskiego w Jędrzejowie z wystawionymi relikwiami bł. Wincentego Kadłubka biskup sprawował Mszę św. dla prawie 900 pątników i licznych gości..

Na początku Mszy św. słowa przywitania do pielgrzymów skierował ojciec opat Edward Kazimierz Stradomski. Przypomniał osobę bł. Wincentego Kadłubka, który łączy Ziemię Sandomierską i klasztor w Jędrzejowie.

Biskup Sandomierski mówił w kazaniu, że wielu ludzi zamyka się dzisiaj w wirtualnym świecie budowanym na przesłankach ateistyczno-liberalnej ideologii oraz przy pomocy nowych technologii.

Dla niektórych bardziej realny jest świat gier komputerowych, chociażby popularny Pokemon go i przekazy medialne, niż odniesienia rodzinne, religijne czy zawodowe.

- Następuje niebezpieczna, wręcz destrukcyjna fuzja tego co wirtualne i tego co, istnieje naprawdę. Tymczasem święci, jak wspominany dzisiaj w liturgii św. Dominik i mnich jędrzejowskiego klasztoru bł. Wincenty Kadłubek, mówią nam, że o wiele piękniejsze jest życie w realnym świecie, mierzenie się z jego problemami i z własną słabością. Tylko takie życie, przeniknięte ufnością w Boże Miłosierdzie, ma smak i  daje człowiekowi szczęście. Wasze pielgrzymowanie do Jasnej Góry stwarza wiele okazji, żeby tego doświadczyć. Potrzebne jest jednak światło wiary - podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii biskup podziękował pielgrzymom za podjęcie trudów pielgrzymki i pobłogosławił uczestników liturgii relikwiami bł. Wincentego Kadłubka.