Motorowy spływ

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 28.07.2016 13:38

Na wodzie uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Spływ do Warszawy Spływ do Warszawy
Bierze w nim udział 45 uczniów
Andrzej Capiga /Foto Gość

Nieformalna grupa działająca przy Uczniowskim Klubie Sportowym w Zbydniowie jest laureatem konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” ogłoszonego przez Fundację SMK, Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie „Dębicki Klub Biznesu” oraz Fundację „Generator Inspiracji”. Konkurs ma na celu popularyzację Wisły jako dobrego miejsca zarówno na wypoczynek jak i turystykę. Na realizację tego celu, czyli spłynięcie Wisłą motorówkami od Sandomierza do Warszawy, grupa dostała 5 tys. nagrody. Resztę dołożyły samorządy Gorzyc, Nowej Dęby i Baranowa Sandomierskiego.

Uczestnicy spływu, ponad 50 osób, zdecydowana większość to uczniowie gimnazjów, płyną na łodziach dostarczonych przez OSP Dymitrów Mały, Zaleszany, Kotowa Wola oraz Gorzyce. Kadrę zaś stanowią sternicy motorowodni, ratownik wodny i medyczny.  – Podczas spływu dodatkowo realizowany będzie program edukacji historycznej, przyrodniczej oraz odbywać się będą zajęcia kształtujące umiejętności poznawania rzeki i żeglowania po niej. Specjalne warsztaty poprowadzą ekolog i historyk – powiedział jeden z organizatorów spływu Robert Bąk

Spyw do Warszawy   Spyw do Warszawy
Start w był w sandomierskim porcie
Andrzej Capiga /Foto Gość
Elementem spływu jest również konkurs, który zostanie ogłoszony wśród jego młodych uczestników. Ma on na celu przygotowanie prezentacji multimedialnej będącej jednocześnie przewodnikiem po Wiśle na odcinku Sandomierz – Warszawa. Kamil Jackowski jest jednym z uczestników spływu. – Wzięliśmy namioty, śpiwory, maty. Spać mamy na brzegu. Każdy będzie miał na sobie kapok więc nie ma strachu przed wodą, przed wypadnięciem za burtę. Jest to moja pierwsza tak długa wyprawa motorówką i bardzo się cieszę – zwierza się Kamil.

Z portu w Sandomierzu wyruszyło 9 motorówek, w tym dwie z Baranowa Sandomierskiego. – Z Baranowa płynęło się super. Gładka woda, wspaniałą pogoda. Płynęliśmy relaksowo z prędkością około 15 km na godz. Na łodzi było 5 pasażerów i oczywiście sternik – powiedziała Agnieszka Gajda. 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczestnicy spływu wezmą udział w paradzie łodzi organizowanej w Warszawie, inaugurując przy tym obchody Roku Wisły.

Spływ do Warszawy   Spływ do Warszawy
Kamil przy swojej łodzi
Andrzej Capiga /Foto Gość