Już są!

Marta Woynarowska

publikacja 21.07.2016 10:52

Pielgrzymi z Francji zmierzający na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, od środowego wieczoru do poniedziałku goszczą w Tarnobrzegu. Podczas dzisiejszej jutrzni w kościele ojców dominikanów nastąpiło oficjalne powitanie francuskich gości.

Już są! Powitanie pielgrzymów odbyło się w kościele ojców dominikanów Marta Woynarowska /Foto Gość

Mieszkańcy miasta, którzy postanowili udzielić im gościny w swych domach, z niecierpliwością oczekiwali francuskich pielgrzymów.

– Mają opóźnienie, ale jest to zrozumiałe, wszak droga przed nimi daleka, a poza tym postanowili pokłonić się Czarnej Madonnie. Wraz z żoną postanowiliśmy przyjąć dwie osoby. Decyzja ta była dla nas całkiem naturalna. Przed laty jeżdżąc na spotkania wspólnoty Taizé byliśmy goszczeni zarówno przez rodziny niemieckie, które podejmowały nas w czasie przejazdu do Francji, jak też już na miejscu. Postanowiliśmy spłacić dług, jaki zaciągnęliśmy przed laty – wyjaśniał Artur Roman.

Pani Violetta zaś przyjmuje pielgrzymów, gdyż jak wyznaje ma rodzinny sentyment do Francji.

– We Francji urodził się mój tato, stąd m.in. nieco odmienna od polskiej pisownia mojego imienia. Ponadto w Nancy mam rodzinę, z którą utrzymujemy stały kontakt – mówiła pani Violetta. – Niestety słabo znam język francuski, dlatego poprosiłam kuzynkę, która jest tutaj ze mną o pomoc. Ponieważ znam nieco zwyczaje francuskie i upodobania kulinarne, więc mam nadzieję, że nie będzie mi trudno dostosować się do oczekiwań gości.

Oficjalne powitanie francuskiej grupy odbyło się w kościele ojców dominikanów, gdzie została odprawiona Jutrznia z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Młodzi Francuzi oraz mieszkańcy miasta modlili się przy relikwiach bł. Piera Giorgia Frassatiego, które peregrynują po Polsce w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej Francji oraz obchodzonej w naszym kraju 1050. rocznicy chrztu Polski.

– Przyjechaliście tutaj by ubogacić nas waszym świadectwem wiary. A my pragniemy podzielić się z wami naszym – powiedział bp Nitkiewicz. – Francja nazywana jest pierwszą i najstarszą córą Kościoła. My w tym roku świętujemy 1050. rocznicę chrztu Polski. Myślę, że możemy się wiele od was nauczyć. Ale dzisiaj gromadzimy się przy relikwiach bł. Piera Giorgio Frassatiego. Był młodym, kwitnącym swoją wiarą człowiekiem. Taką wiarę może mieć tylko człowiek ośmiu błogosławieństw, jak określił go przed wielu laty św. Jan Paweł II. Jeśli będzie żyć tak jak on doznacie prawdziwego szczęścia.

Po modlitwie, która odbywała się w wersji bilingwicznej, nastąpiło oficjalne pożegnanie trumny z ciałem bł. Piera Giorgia. Relikwie młodego tercjarza odjechały w kondukcie do klasztoru ojców dominikanów w Jarosławiu.

Na francuskich gości zaś w salach katechetycznych oczekiwał słodki poczęstunek oraz aromatyczna kawa.