Stalowowolska wieża Babel

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 20.07.2016 23:35

Jesteście solą i światłem tej ziemi – powiedział do młodych bp Marc Aillet.

ŚDM ŚDM
Powitanie w bazylice w Stalowej Woli
Andrzej Capiga /Foto Gość

Oficjalne powitanie gości, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży do Stalowej Woli rozpoczęło się z prawie godzinnym opóźnieniem, gdyż wszyscy czekali na Francuzów, którzy pojechali na wycieczkę do Częstochowy. Czas oczekiwania młodzi umilali sobie rozmowami. Do jednej z grup dołączył na chwilę ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, który popisał się rozległą znajomością języków obcych rozmawiając po francusku, angielsku i rosyjsku. Młodzi Ukraińcy zaprosili ordynariusza do Zaporoża. Biskup obiecał przyjechać. Potem była długa sesja zdjęciowa.

Powitalnemu nabożeństwu w stalowowolskiej bazylice przewodniczył biskup Marc Aillet z diecezji Bayonne we Francji. Towarzyszyli mu bp Krzysztof Nitkiewicz oraz bp Edward Frankowski. Było ono czterojęzyczne: po angielsku, francusku, rosyjsku i polsku. – Cieszmy się, iż możemy razem z wami świętować jubileusz 1050. lecia chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży. Chrzest jest bowiem pierwszą bramą Miłosierdzia. Przechodząc przez nią, staliśmy się dziećmi Bożymi – powiedział bp Marc Aillet.

ŚDM   ŚDM
Biskupi witają się z młodzieżą
Andrzej Capiga /Foto Gość

Gości przywitał również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. – Cieszę się waszą radością, chrześcijańską radości z tego co wspólnie możemy powiedzieć: że wierzymy w jednego Boga. Przez te kilka dni będziemy chcieli opowiedzieć wam historię naszego miasta, ale także pokazać waszą kulturę i religijność. Niech to będzie czas wspólnego szczęścia i radowania się z tego, iż jesteśmy młodymi ludźmi wierzącymi w Boże Miłosierdzie – powiedział prezydent. Za co dostał burzliwe oklaski.

Proboszcz stalowowolskiej bazyliki ks. Edward Madej przedstawił natomiast w skrócie, po francusku, historię kościoła, który w 1973 r. poświęcił kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jana Paweł II. Po nabożeństwie goście rozjechali się do swoich parafii, by odpocząć w rodzinach, które je przyjmują.

ŚDM   ŚDM
Oficjalne przywitanie w asyście wielu kapłanów
Andrzej Capiga /Foto Gość